25 pozycji dla trenerów

Książek dedykowanych trenerom jest całe mnóstwo. Na przestrzeni mojej niemal 10 letniej praktyki, zebrałam 25 pozycji wartych przeczytania. Dobrze sięgnąć po nie kiedy się w ten zawód wkracza, albo do niego powraca, kiedy chce się odświeżyć umysł, albo przyjrzeć szkoleniowym podstawom. Te zostały na półce, do tych zaglądam, te polecam szkoląc młodzików i dyskutując ze starymi wyjadaczami.

Dopiszcie w komentarzu swoje propozycje. Niech nam powstanie tutaj kompletna trenerska mentalna książkowa Kamasutra:)

image

1. S. Jamruż, T. Witkowski, Podręcznik trenera

2. M. Łaguna, Szkolenia, jak je prowadzić, by…

Tu znajdziesz najważniejsze, podstawowe informacje o zawodzie trenera. Solidnie, na temat, praktycznie. Swoiste „must read”.

image

3. E. Żurek, Sztuka wystąpień, czyli jak mówić, by osiągnąć cel

4. M. Pöhm, Błąd Power Pointa

Dzięki tym dowiesz się jak mówić, jak nie mówić, kiedy milczeć, jak krzyczeć… obrazem :) Do kompletu przydałyby się pozycje z tworzenia flipów, map myśli, ze sketchnotingu i innych przeżywających dziś rozkwit metod. Coś polecasz?

image

5. G. Dryden, J. Vox, Rewolucja w uczeniu

6. M. Żylińska, Neurodydaktyka

Te dostarczą Ci wiedzy o uczeniu się, o tym co, jak i dlaczego zachodzi w głowie podczas nauki. Dowiesz się jakie procesy uruchamiać, żeby uczestnicy szkolenia wynieśli z niego nie tylko teczkę i długopis.

image

7. E. Berne, W co grają ludzie

8. A. Kozak, Proces grupowy

Dzięki tym książkom zrozumiesz w co grają uczestnicy zajęć i w co Ty, może nieświadomie, z nimi pogrywasz. Zrozumiesz dlaczego mówisz z pozycji Rodzica, albo by zyskać sympatię jesteś jak Dziecko. Dowiesz się też jakie procesy zachodzą w grupie, pocieszysz się, że konflikt na sali to normalne zjawisko.

image

9. T. Boydell, M. Leary, Identyfikacja potrzeb szkoleniowych

10. L. Rae, Planowanie i projektowanie szkoleń

11. P. Bramley, Ocena efektywności szkoleń

Te pełne są bardzo praktycznych narzędzi i za rękę przeprowadzą Cię przez żmudną, ale niezwykle ważną trasę projektowania, badania potrzeb i mierzenia efektywności.

image

12. D. Ancona, H. Bresman, Zespoły X

13. M. Belbin, Nie tylko zespół

14. M. Gellert, C. Nowak, Zespół

15. P. Lencioni, Przezwyciężanie pięciu dysfunkcji pracy zespołowej (więcej o niej tutaj)

Pracując z zespołami dzięki tym książkom dowiesz się jak robić to skutecznie. Ułatwią Ci identyfikację trudności, nazwą to, co może intuicyjnie wyczuwasz, podpowiedzą co robić.

image

16. C. Duhigg, Siła nawyku

Dzięki tej zrozumiesz mechanizm działania nawyku, a że oparta na licznych badaniach i napisana wciągającym językiem, to polecam. Wiedzę z niej można wplatać w niemal każde szkolenie, z którego chcemy, by wiedza weszła w krew i krążyła w codzienności uczestników.

image

17. M. Urban, Niekonwencjonalne metody szkoleniowe

18. P. Fortuna, Studium przypadku w praktyce szkoleniowej

Te dwie małe, a pojemne dostarczą Ci wiedzy z zakresu stosowania na szkoleniach studiów przypadku – jak, kiedy, po co? oraz różnorodnych metod, stanowiących altetnatywę dla nudnego wykładu.

image

19. M. Silberman, Metody aktywizujące w szkoleniach

20. K. J. Szmidt, Trening kreatywności

W tych jest całe mnóstwo pomysłów na pobudzenie kreatywności i aktywizację grupy. Mogą być dla Ciebie świetną inspiracją do ćwiczeniowych przerywników i ciekawych icebreakerów.

image

21. M. Kossowska, I. Sołtysińska, Szkolenia pracowników, a rozwój organizacji

Ta pozwala spojrzeć na szkolenia z lotu ptaka – znajdziesz tu trochę o szkoleniowej polityce, o procesie uczenia się, o procesie grupowym, garść technik i…nie tylko.

image

22. A. Ślifirska, Medialne lwy dla rekinów biznesu

Ta, jako książka dla trenera roku 2014 jest niejako lekturą obowiązkową, nie tylko dla tych, co z racji zawodu trenera pojawiają się w mediach, wszak praca z kamerą, umiejętność opowiadania historii, zwięzłość wypowiedzi, to szkoleniowy chleb powszedni. Forma wywiadu i krótkie podsumowania sprawiają, że się czyta w dwa wieczory. Napiszę o niej kiedyś więcej.

image

23. D. Taylor, Trener bez maski

24. T. Stoltzfus, Sztuka zadawania pytań w coachingu

Z racji mojej coachingowej fascynacji – polecam jeszcze te dwie, które w skuteczny sposób wprowadzą w tą metodę pracy. Każdemu trenerowi przyda się swoboda w zadawaniu pytań, umiejętność słuchania i wyostrzony zmysł dostrzegania potencjału.

25. A na koniec jeszcze warto zagłębić się w powieściową, metaforyczną Trening trenera A. Walerjańczyka. Lekka i przyjemna, ale z trwadą i solidną wiedzą w tle. Więcej o niej: tutaj.

A Ty co polecasz? Jaka książka poszerza Ci trenerską perspektywę?

 

PODOBNE WPISY:

1. Narzędzia dla początkującego trenera #Perspektywa Patrycji Obara

2. Lista lektur dla młodego coacha (i starego też;)

3. 15 portali dla ludzkich liderów

 

  • Awans i co dalej? – recenzje książki

    Książka „Awans i co dalej?” to skarbnica praktycznej wiedzy. Zaprosiłam do jej współtworzenia liderów i liderki z dużym doświadczeniem oraz ludzi, którzy skutecznie wspierają innych […]

  • Awans i co dalej? – PREMIERA

    Dziś wielki dzień! Moja książka „Awans i co dalej? 99 dni na odnalezienie się w nowej roli” ma swoją premierę!Włożyłam w tę publikację mnóstwo czasu i […]

  • Rozruszaj swój mózg #Recenzja 23

    Są takie publikacje, które trudno doczytać do końca. Nie dlatego, że są nudne, tylko tak zachęcające do działania. Taka jest właśnie książka „Rozruszaj swój mózg” A. […]