Pół roku temu napisałam artykuł „W obronie profesjonalnego coachingu”. Spotkał się z Waszym ciepłym odbiorem, za co bardzo dziękuję. Wyraziłam w nim na końcu zdanie, że mam nadzieję, iż to co dobre, obroni się samo. Obserwuję jednak przez te sześć miesięcy, że niestety zamieszanie wokół coachingu nie tylko nie mija, ale przyjmuje niepokojące rozmiary. W temacie wypowiadają się osoby niekompetentne, co jeszcze potęguje wszystkie nieporozumienia. Dlatego też, od dziś będę jeszcze częściej podejmować tu temat zawodu, który uwielbiam. Będę jeszcze intensywniej dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą. Śmieję się patrząc na to zdjęcie, że będę bronić coachingu merytoryczną siekierą :)
Zapraszam Was do śledzenia profilu „Zmień Perspektywę” na FB. Tam dla porządku i ułatwienia wyszukiwania treści w tym obszarze – posty, artykuły, polecane wywiady czy badania opatrzone będą hasłem: #ProfesjonalnyCoaching. Zapraszam Was do włączenia się w działania ułatwiające ludziom odróżnianie profesjonalnego coachingu od pseudorozwojowych metod pracy. Komentujcie, udostępniajcie wartościowe treści. Razem zmieniajmy perspektywę na profesjonalny coaching!
Na początek…. zacznijmy od początku:)
Czym w ogóle jest coaching? Jak go rozumieć, jak definiować? 10 bardzo podstawowych informacji poniżej:
1. Korzenie coachingu sięgają 1974 roku. Wtedy pojawiła się książka Timothy Gallweya „Tenis – wewnętrzna gra” (The Inner Game of Tenis), w której autor opisał specyficzny sposób wsparcia sportowca w maksymalizacji jego potencjału. Oczywiście coaching czerpie z jeszcze starszych metodologii i podejść. O tym następnym razem.
2. Etymologicznie słowo coaching pochodzi od węgierskiego miasta Kocs, gdzie produkowane były pojazdy, wozy. Podoba mi się to skojarzenie, bo coaching to przecież podróż, to unikatowa droga do holistycznego rozwoju.
3. W literaturze spotkacie tysiące definicji coachingu. Czasem myślę, że łatwiej powiedzieć czym on nie jest i z jakim innym „-ingiem” jest mylony. Na pewno nie jest terapią, mentoringiem, doradztwem, szkoleniem, treningiem, tutoringiem, mową motywacyjną. Pamiętajcie, że to oddzielna metoda pracy.
4. Z ogólnych definicji najbardziej lubię tą propagowaną przez największą organizację zrzeszającą coachów – Intenational Coach Federation:
„Coaching jest interaktywnym procesem, który pomaga pojedynczym osobom lub organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania. Coachowie pracują z klientami w zakresach związanych z biznesem, rozwojem kariery, finansami, zdrowiem i relacjami interpersonalnymi. Dzięki coachingowi klienci ustalają konkretniejsze cele, optymalizują swoje działania, podejmują trafniejsze decyzje i pełniej korzystają ze swoich naturalnych umiejętności.”
5. Publikacje obfitujące w różne ujęcia coachingu, zgodne są co do jednego – fundamentem efektów jest relacja pomiędzy coachem, a jego klientem – coachee.
6. Coaching zachodzi pod pewnymi warunkami. Podstawowe z nich to (Coaching – teoria, praktyka i studia przypadków, red. M. Sidor-Rządkowska, Kraków 2009, s. 97-107):
• partnerstwo,
• zaufanie,
• rozłożenie odpowiedzialności,
• autentyczność.
7. Co ważne, coaching to proces, który składa się z regularnych sesji w odstępie najczęściej 1-2 tygodni. Każda sesja najczęściej trwa około 1 godzinę. Podczas pierwszego spotkania Klient ma szansę sprawdzić i zadecydować, czy coaching jest odpowiednią dla niego metodą. Na każdej kolejnej sesji to zawsze Klient decyduje z czym chce pracować, a coach dba o to, aby droga coachingowa prowadziła w obranym kierunku.
8. Sesje mogą odbywać się podczas osobistych spotkań, jak również przy wykorzystaniu telefonu lub Skype’a.
9. Proces, jak i poszczególne sesje składają się najczęściej z 4 kroków tworzących najbardziej popularny model GROW:
Wyznaczenie celu
Przyglądanie się rzeczywistości
Generowanie opcji
Motywacja i plan działania
10. Wyróżniamy różne rodzaje coachingu. Coach może pracować indywidualnie, z parą, z grupą lub z zespołem. Przejrzystą typologię znajdziecie na stornie ICF: TUTAJ
Ciekawe kilkadziesiąt wyróżnionych specjalizacji coachingowych znajdziecie: TUTAJ
Moje rozumienie coachingu streszczam w tych kilku zdaniach:
Klient jest specjalistą od swojego życia.
Klient jest kompletny.
Klient wie co i wie jak.Coach ma pytania, a Klient ma odpowiedzi.
Coach koncentruje się na tym, co jest teraz oraz ukierunkowuje na przyszłość.
Coach nie daje rozwiązań.Coaching to inspiracja.
Coaching to droga.
Coaching to zmiana.
Chciałbyś skorzystać z tej metody pracy, ale masz wątpliwości? Chcesz zostać profesjonalnym coachem, ale nie wiesz jak? Zapraszam do kontaktu!