Lista lektur dla coacha – 10 nowości

Kocham książki. Bardzo. To zawsze trafiony prezent. To najlepszy pomysł na chwilę relaksu. To sposób na rozwój i na lepsze poznawanie samego siebie. W zawodzie coacha bez książek ani rusz. Niejako „skazani” jesteśmy na ciągłe doskonalenie, a w takim „więzieniu” to ja mogę odsiadywać dożywocie ;) Jakiś czas temu pojawiła się tutaj lista lektur dla coacha (młodego i starego też) i obserwuję, że to jeden z najczęściej czytanych tekstów. Dlatego też, postanowiłam podrzucić Wam 10 nowości jakie nalazły się w moim posiadaniu – po Bożym Narodzeniu, po urodzinach i… tak po prostu :)

Popatrzyłam na nie z lotu ptaka i ułożyły mi się w następujące cztery kategorie:

Lektury podstawowe – obowiązkowe:

Do tej kategorii zaliczam przede wszystkim książkę „Psychologia dla coachów”, autor: Maciej Świeży. Dlaczego? Ponieważ ta wiedza niezbędna jest w pracy coacha, jest wszechobecna podczas procesu, a opisane mechanizmy zachodzą jeden po drugim. Warto przeczytać, a potem jeszcze doczytać, bo psychologia to ogrom wiedzy, której w coachingowym świecie nigdy za mało. 

Drugą książką w tej kategorii jest „Sztuka coachingu”, autorki: Jenny Bird i Sarah Gornall. Podstawy podstaw. Czyta się lekko i szybko, bo są też obrazki, rysunki, wykresy. Czytając miałam poczucie, że nic nowego się nie dowiedziałam, ale potem przyszła refleksja, że to po prostu dobry podręcznik na początek przygody z metodą. Zawiera najważniejsze techniki i narzędzia. Warto po nią sięgnąć, jeśli jesteś z tych jeszcze „zielonych”. 

Dokładam tutaj też „SELF-REG”, autor: Dr Stuart Shanker. Książka ta, choć nie jest bezpośrednio o coachingu, to pomaga go prowadzić. Dotyczy samoregulacji, rozumienia emocji, stresu i sposobów radzenia sobie z nim, a to tematy niemal zawsze obecne w coachingu. Jeśli traktujesz swoich Klientów holistycznie, pracujesz na głębszych poziomach, dotykasz emocji, celem na proces jest równowaga i większy spokój – czytaj! 

Podręcznikiem absolutnie „do przeczytania” przez coachów pracujących w biznesowych realiach jest Pracować inaczej”, autor: Frederic Laloux. Zmiana perspektywy gwarantowana. Tej książki po prostu nie można nie znać. Traktuje o nowym podejściu do zarządzania i mnóstwo tam związków z coachingowym podejściem. Warto!

Lektury życiowe:

W tej kategorii umieszczam, po pierwsze, książkę traktującą o life coachingu, czyli po polsku mówiąc – o coachingu życiowym. Najlepsza z tej tematyki, jaką do tej pory czytałam. „Life coaching w nurcie serca”, autorzy: Iwona Kubiak, Kaja Kozłowska, Grzegorz Pawłowski, Sylwester Adamczuk, bo o niej mowa, to zarówno praktyczny podręcznik, jak i zbiór inspiracji do refleksji. Napisana przez cztery osoby, więc kolejne rozdziały mają nieco inny styl. Mi to trochę przeszkadzało, bo jak czytając jeden rozdział rozpływałam się w zachwycie, tak kolejny ściągał mnie na ziemię „twardą”, konkretną i zwięzłą formą. Ale może to i dobrze – każdy odnajdzie w niej coś dla siebie. 

Poprzez swoją osobistą zmianę naucz się jak, jak zapraszać do zmiany innych.
Według nas dobry coach, to ludzki coach. Żadna rola ani zawód nie warunkuje Ciebie jako człowieka, ale Ty jako człowiek nadajesz sens i rys funkcji, którą pełnisz. Bądź coachem z ludzką twarzą, bezpośrednim i autentycznym. Zawsze powtarzamy, że ważniejszy niż wszystkie narzędzia w tej pracy jesteś TY.
 
Druga lektura, to wywiad dotyczący międzyludzkiej komunikacji, czyli: „I jak tu się dogadać?!”, autorzy: prof. Bogdan de Barbaro, Danuta Kondratowicz. Kopalnia wiedzy o relacjach, rozwiązywaniu konfliktów, ale i o sposobie pracy terapeuty. Zachwycona jestem wiedzą i postawą Pana profesora, zmotywowana by jeszcze uważniej słuchać swoich Klientów, by nadawać znaczenia słowom jakie wypowiadają, by ich w pełni akceptować i szanować. Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po tą książkę podpowiada psychoterapeuta Katarzyna Dorosz-Dębska, z którą mam przyjemność wspołpracować – link to filmiku: TUTAJ.

Lektury narzędziowe:

Pytanie zapisane na okładce tej książki, które brzmi „Kim jesteś i dokąd zmierzasz?”, zatrzymuje mnie na dłuższą chwilę. To fundamentalne pytanie. Dotyczące tożsamości i marzeń, dotykające tu i teraz i przyszłości. Mocne. Głębokie. Często zadają je sobie moi Klienci na procesie coachingu. Często zadają je sobie zespoły, które wspieram w rozwoju. Dlatego sięgnęłam po: „Książka dla ciebie”, autorka: Ewa Mukoid. To jedna wielka narzędziownia. Do zastosowania na sobie, do wypełniania strona po stronie i odkrywania w sobie nieznanych pokładów i możliwości, do eksperymentowania na sesjach coachingu. Pozytywnie zaskoczyły mnie nazwy rozdziałów, bo to 11 rożnych perspektyw :) np. emocje, hamulce, moce, strategie. Tej książki się nie czyta, ją się przeżywa.

Lektury inspirujące:

W tej kategorii umieszczam książki, które dają do myślenia, które inspirują, które warto czytać po kawałku. Po pierwsze to „W drodze do szczęścia i satysfakcji”, autor: Andrzej Cieplak i 58 felietonów, myśli, ciekawych tez i spostrzeżeń. Andrzej napisał tę książkę na swoje 60 urodziny i zawarł w niej życiowe lekcje, z których możemy skorzystać teraz my, czytelnicy. Książka może służyć do coachingowej pracy – otwieramy z Klientem i czytamy i rozważamy co dany rozdział wnosi, przed czym przestrzega, do czego motywuje. Lekka, ożywiająca lektura. 

Zawsze jest czas, aby się uśmiechnąć, skosztować smaku życia i zaciekawić się jego tajemnicą. Koncentrując się na wyobrażeniach o niebezpieczeństwach w przyszłości albo rozpamiętując to, co nas zabolało w przeszłości, gubimy prawdziwe życie, które odbywa się tu i teraz.

Druga książka, która mnie urzekła to „Cisza”, autor: Erling Kagge – pierwszy człowiek na Ziemi, który dotarł samotnie na biegun południowy. Jak mówi podtytuł, to opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskać. Dała mi dużo – przestrzeni, oddechu, autorefleksji. W pracy coacha cisza to narzędzie. To niezbędny element procesu. To dodatkowy pokój. To kubek rześkiej wody. Tak łatwo przychodzi nam zagłuszanie, krzątanina, ruch. Tak trudno się zatrzymać, oderwać, być.

W odcinaniu się od świata nie chodzi o odwracanie się do otoczenia plecami, przeciwnie: o zobaczenie świata wyraźniej, utrzymanie obranego kierunku i próbę pokochania życia. Cisza sama w sobie wzbogaca. (…)

Cisza, która mieszka w trawie
pod spodem każdego źdźbła
i w błękitnej przestrzeni między kamieniami.

I trzecia książka w tej kategorii to: „Życie następny poziom. Coaching transpersonalny”, autor: Jarosław Gibas. Dopiero zaczęłam ją czytać i już wiem, że sporo odkryję. Dotyka moich tematów – autentyczności i uważności. Czuję, że to będzie mocna lektura. Ktoś czytał? Polecacie?

*Do zestawienia dorzucam jeszcze jedną, dla mnie bardzo ważną książkę, czyli nasz „Coaching grupowy” :) Jakież to miłe uczucie kiedy widzę ją w księgarni, albo kiedy komuś wystaje z torby. :) Dla wielu to nowość, co raz piszecie, że właśnie zaczynacie czytać. Super! Cieszę się i zapraszam do kontaktu – dawajcie znać co myślicie, o co warto ją uzupełnić, czego Wam brakuje. Pytacie też gdzie można ją kupić – dostępna jest na stronie Wydawnictwa Słowa i Myśli, w Empiku i w wielu internetowych księgarniach. Czasem można ją upolować w naprawdę przyjaznej cenie!

Książki książkami, ale bez praktykowania w coachingu też ani rusz. Młodzi coachowie, po ukończeniu kursu, wrzuceni są na głęboką wodę doświadczania, mierzenia się z obawami Klientów i z własnymi wątpliwościami. Co zrobić, by się nie utopić? Najlepszą formą rozwijania swoich kompetencji na coachingowej drodze jest superwizja, a grupowa to już w ogóle. :) Współpraca z bardziej doświadczonym coachem, a przy tym grupa osób z podobnymi dylematami, to wspaniałe wsparcie. Uruchamiam już 3 edycję programu dedykowanego praktykującym coachom – COACH Z PERSPEKTYWAMI™. Tym razem, na Waszą prośbę, pracujemy w soboty i zdalnie. Odległość od Lublina dla wielu osób przestanie być barierą! Zapraszam Was do udziału, do zapisów, bo startujemy już 19 maja i… pracujemy magiczne 99 dni!

Pierwsi chętni są, a cała grupa będzie kameralna, bo złożona z 6-8 osób. Będzie bezpiecznie. Będzie przestrzeń dla każdego. Będzie dużo oddechu i ciszy i inspiracji, ale i konkretnych metod i narzędzi.

Dostaniecie pakiet technik i materiałów do późniejszego wykorzystania na sesjach ze swoimi Klientami.

Przeżyjecie na sobie jak działają coachingowe narzędzia m.in. gra “Kryzysk” i “Sto map do celu” M. Bennewicza, karty “Kolory Metafory” Zwrotnicy, kostki “Story Cubes” i nie tylko. Dzięki temu świadomie zadecydujecie w co warto zainwestować.

Pracujemy w strukturach coachingu grupowego, więc doświadczycie jak działa m.in. Action Learning i Grupy Balinta, będziecie bogatsi o te skuteczne i ciekawe sposoby pracy grupowej.

To tylko część korzyści z udziału! Najważniejszym są poznani LUDZIE! :) Z ostatnią ekipą zorganizowałam jeszcze świetne wydarzenie DZIEŃ Z COACHEM Z PERSPEKTYWĄ™. Przenieśliśmy wzrost naszych kompetencji do życia, wyszliśmy z coachingiem do ludzi. Była moc! Możemy to wspólnie powtórzyć! :)

Szczegóły w linku: COACH Z PERSPEKTYWAMI™ – EDYCJA III WEEKENDOWA

Zapisy na mail: po****@*********la.pl

ZAPRASZAM serdecznie do cudownego Lublina! :)

  • IX DZIEŃ Z COACHEM™

    Z wielkim wzruszeniem zapraszam Cię, wraz z zespołem wspaniałych coachów, na niezwykły dzień – IX DZIEŃ Z COACHEM™. To inicjatywa jaka powstała z pasji do […]

  • Awans i co dalej? – recenzje książki

    Książka „Awans i co dalej?” to skarbnica praktycznej wiedzy. Zaprosiłam do jej współtworzenia liderów i liderki z dużym doświadczeniem oraz ludzi, którzy skutecznie wspierają innych […]

  • Awans i co dalej? – PREMIERA

    Dziś wielki dzień! Moja książka „Awans i co dalej? 99 dni na odnalezienie się w nowej roli” ma swoją premierę!Włożyłam w tę publikację mnóstwo czasu i […]

4 Trackbacks / Pingbacks

  1. Wszystko zaczyna się w głowie! Zmień myślenie o... sobie! #Recenzja książki - JOANNA GRELA - COACH & TRENER
  2. Książki, które czytają moi Klienci #TOP14 - JOANNA GRELA - coach, trener, autor
  3. #ZaszczepSięCzytaniem - JOANNA GRELA - coach, trener, autor
  4. Coach z Perspektywami™ Edycja 6 - JOANNA GRELA - coach, trener, autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*