W teamie zmieniającym perspektywę działa Patrycja Obara.Staż trenerski z tak zaangażowaną osobą okazał się strzalem w 10!Poznajcie ją dzisiaj bliżej. Zobaczcie z jej perspektywy początki w pracy trenera.
Czytajcie, inspirujcie się i podawajcie dalej!
Początek…
Każdy z nas kiedyś był na początku jakiejś drogi. Początek studiów, początek nauki obcego języka, początek przygody z nowym sportem czy nowym zainteresowaniem, początek pracy, początek bycia trenerem. Jak to na początku bywa, nie bardzo wiemy czego się spodziewać, jak będziemy się w tym czuć, czy to będzie coś co poczujemy całym sobą i zostanie z nami na całe życie czy to raczej chwilowe zainteresowanie.
Zrobię małą wstawkę – co roku, gdy tylko zrobi się ciepło na zewnątrz można zauważyć mnóstwo biegających osób. Co ciekawe, z każdym miesiącem jest ich coraz mniej. To dlatego, że próbują i jedni się zakochują w tym nowym sporcie, a inni niekoniecznie. Sama do biegania miałam kilka podejść, nigdy serce nie zabiło mi na tyle mocno, żeby ten sport został ze mną na dłużej (to znaczy serce waliło mi jak szalone, ale nie w taki sposób jak trzeba ;). Specjaliści od tej dziedziny mówią: nie kupuj na początku specjalnych ubrań i sprzętów dla biegaczy, zacznij w tym co masz, czyli zakładasz zwykłe buty do biegania, dresy i biegniesz. Jeśli ten sport zagości w Twoim życiu na dłużej to wtedy zainwestujesz w te wszystkie bajery do biegania.
Warsztat Kreatywny 5.0 NARZĘDZIA dla coachów i trenerów
I tu wracamy do naszego początku, a dokładniej do początku bycia trenerem i pracy w zawodzie. Dokładniej do narzędzi, z których trener może korzystać w swojej pracy. Jakie narzędzia dla początkującego trenera są dostępne? Co wybrać na początku? Czy trzeba inwestować w to, co drogie i profesjonalne?
I już w tym miejscu chcę Cię zaprosić na Warsztat Kreatywny 5.0 NARZĘDZIA dla coachów i trenerów prowadzony przez Joannę Grela, tym razem w wersji online. Miałam przyjemność wzięcia w nim udziału w lutym. To co zapamiętałam z warsztatu: ogromna dawka wiedzy, m.in. sposób na pracę z obrazem (krok po kroku), prezentacja narzędzi (z różnych półek cenowych), gotowe scenariusze do pracy, kreatywna praca warsztatowa oraz mnóstwo pozytywnej energii, uśmiechu i endorfin. Najbliższy warsztat odbędzie się 22 października (czwartek) o godzinie 17.30, więcej informacji KLIKNIJ TUTAJ.
Narzędzia dla początkującego trenera
Zalety opisanych poniżej narzędzi: są tanie, łatwo dostępne, mają niezliczoną ilość sposobów wykorzystania, w zasadzie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.
Kredki, mazaki, pastele i wszelkie pisadła
Tak, dobrze czytasz. Wszelkie pisadła z których ostatni raz korzystaliśmy w podstawówce będą naszymi sprzymierzeńcami.
Przykład wykorzystania: możemy poprosić grupę/ zespół/ klienta o narysowanie swojego problemu, a następnie opowiedzenie o nim. Kredki mogą posłużyć również do ułożenia z nich odzwierciedlenia zespołu.
Gazety, ulotki, katalogi
Najlepiej gdy gazety, katalogi będą dotyczyły różnej tematyki, tak, aby nie narzucać uczestnikom jednej perspektywy. Dlatego jeśli chcesz pracować tą metodą możesz podczas wizyty w sklepie odzieżowym czy budowlanym zbierać katalogi. Nigdy nie wiemy co zainspiruje naszych klientów.
Przykład wykorzystania: możemy poprosić grupę/ zespół/ klienta o wycięcie z gazet różnych elementów, z których przygotują kolaż prezentujący pewne zagadnienie.
Cytaty
W internecie znaleźć można cytaty na każdy możliwy temat. To świetne narzędzie, które pomaga zmienić perspektywę, zobaczyć inny punkt widzenia. Dla ułatwienia, poniżej znajdziesz artykuły ze zbiorami cytatów.
Cytaty o zespołach
20 cytatów mijającego roku
Cytaty o przywództwie – ulubione 10
Cytaty o coachingu – ulubione 8
Przykład wykorzystania: KLIKNIJ TUTAJ i pobierz darmowe scenariusze do pracy z cytatem oraz gotowe cytaty do wydruku.
To co masz „pod ręką”
Czyli wykorzystywanie elementów wystroju sali szkoleniowej/ konferencyjnej, a nawet samych uczestników szkoleń/ warsztatów.
Przykład wykorzystania: ustawiamy 3 krzesła w równej odległości od siebie, każda osoba, która usiądzie na pierwszym ma powiedzieć jedną zaletę zespołu, na drugim krześle obszar do pracy, na trzecim pomysł na rozwój zespołu.
Obraz
Działa na podobnej zasadzie jak cytat. Pomaga w przyjęciu innego stanowiska, spojrzeniu na dany problem/ zagadnienie z szerszej perspektywy. Mogą to być różne obrazki i zdjęcia wycięte z gazet lub wywołane fotografie.
Przykład wykorzystania: rozkładamy obrazy na stoliku i prosimy grupę, aby każdy wybrał jedno zdjęcie, które według niego najlepiej odzwierciedla zespół. Następnie każdy uczestnik opowiada dlaczego wybrał dane zdjęcie i w jaki sposób przedstawia ono zespół.
Kiedy inwestować w profesjonalne narzędzia?
Jeśli pozwala Ci na to Twój budżet od razu. Zazwyczaj takie narzędzia mają dołączone instrukcje oraz gotowe scenariusze do pracy z nimi, a to tylko ułatwi Ci pracę. Na samym początku pracy jako trener radziłabym nie inwestować w mocno specjalizacyjne narzędzia. Aby wyrobić sobie swoją specjalizację trzeba chwilę popracować w zawodzie, sprawdzić co Cię kręci i czy to na pewno to. Trochę jak z tym bieganiem, trenerka to sport, a specjalizacja to bieganie, jeśli to pokochasz, to wtedy inwestuj w narzędzia dostosowane do danej specjalizacji. Moim zdaniem na początku lepiej kupić jedno, uniwersalne narzędzie, które można wykorzystać na wiele sposobów. Jako przykład podam Zestaw Warsztatowy, który zawiera w sobie zdjęcia, cytaty, pytania, gotowe scenariusze, a do tego kupując to narzędzie otrzymujesz go w formie fizycznej oraz online. Moim zdaniem to idealny zestaw startowy i świetne narzędzia dla początkującego trenera (i dla tego zaawansowanego oczywiście też). O Zestawie Warsztatowym przeczytasz TUTAJ.
Gotowe scenariusze
To jest to w co zdecydowanie warto zainwestować. Szczególnie na początku pracy jako trener warto mieć w swojej teczce gotowce, które łatwo można wprowadzić w życie. To nie tylko ułatwienie sobie pracy, ale również korzystanie z wiedzy i doświadczenia innych, starszych stażem trenerów. Dzięki gotowym scenariuszom, nawet w stresującej sytuacji przeprowadzisz szkolenie i będziesz wiedzieć co robić.
Książki
Wiedza to podstawa każdego zawodu, trenera również. Co może (a nawet powinien-piszę to, choć nie lubię tego słowa) czytać trener? Przede wszystkim podręczniki dotyczące prowadzenia szkoleń, na tym właśnie polega ten zawód. Wszelkie książki dotyczące wystąpień publicznych, procesu grupowego, zmiany nawyków, sposobów uczenia się, kreatywnych działań. To również mogą być doskonałe narzędzia dla początkującego trenera!
Poniżej kilka propozycji książkowych dla trenera (więcej znajdziesz w artykule 25 pozycji dla trenerów):
„Podręcznik trenera” S. Jamruż, T. Witkowski
„TED. Jak wygłosić mowę życia” J. Donovan
„Proces grupowy. Poradnik dla trenerów, nauczycieli i wykładowców” A. Kozak
„Prawa ludzkiej natury” R. Greene to nie trenerska książka, ale moim zdaniem jest pomocna w zrozumieniu zachowań innych osób
I jeszcze dwie książki na pobudzenie kreatywności:
„Obudź swoją kreatywność. Jak aktywować twórczy potencjał umysłu” D. Gmitrzak
„Rób swoje. 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie” A. Kleon
Autorka artykułu: Patrycja Obara
PODOBNE WPISY:
2. Narzędzia w pracy coacha i trenera
3. Kreatywnie z psychologią – ćwiczenia dla trenerów #Perspektywa Katarzyny Wielgosz