Zanim pójdziesz do coacha

Na debacie Kołczing czy coaching, droga do profesjonalizacji w coachingu, która odbyła się 15 marca na WSPiA w Lublinie w przerwie usłyszałam bardzo ważne pytanie, na które na panelu zabrakło już czasu:

Jakie Klient powinien zadać sobie pytania zanim pójdzie do coacha?

Pytanie o te pytania :) jest mądre, ważne i ciekawe, więc spieszę z odpowiedzią. Zacznij od:

Co wiem o coachingu? Czy rozumiem na czym polega?
Skąd mi w ogóle wpadł do głowy pomysł na taką metodę rozwoju?
Czy chce się rozwinąć, dowiedzieć czegoś o sobie, a może poukładać przeszłe relacje? Chcę sam pracować nas swoimi celami, a może potrzebuję fachowej porady? Czuję, że utknąłęm i potrzebuję towarzysza w zmianie, a może raczej chcę wskazania konkretnej ścieżki rozwoju?

Dowiadując się wcześniej na czym coaching polega, jak się w tej metodzie pracuje, oszczędzisz swój czas i pieniądze. Być może lepsza dla Ciebie będzie praca z doradcą zawodowym, psychologiem, albo z mentorem? Z zasady i w dużym uproszczeniu mówiąc – na coachingu nie grzebiesz się w przeszłości, nie słyszysz porad, nie uczysz się suchej wiedzy z przygotowanego skryptu. To interaktywny proces rozwoju, w którym to Ty decydujesz nad czym chcesz pracować i jakie cele osiągać. Tutaj nikt Cię nie popycha w niechcianym przez Ciebie kierunku. Spotykasz się w partnerskiej relacji, w zaufaniu, w prawdzie i szacunku.

Po co mi coaching? Po co mi coaching? Po co mi coaching?

To moje ulubione pytanie pogłębiające. Odpowiedz raz i zadaj je sobie ponownie, a potem jeszcze raz. Tym trzecim „po co?” możesz dojść do tego co ważne, do sedna swojej motywacji. Chcesz poprawić wyniki, dostać awans, wygryźć Kowalskiego? Chcesz zmienić pracę, zmienić zawód, a może raczej swoje myślenie o sobie? Co tak naprawdę chcesz zacząć robić? A co przestać? I… czy coaching Ci w tym pomoże?

image

Czego potrzebuję? Jaki cel chcę osiągnąć?

Odpowiadając na to pytanie będziesz mógł dobrać najlepszy rodzaj wsparcia jaki potrzebujesz. Decydując się na coaching, ta wstępna refleksja nad celem pomoże Ci w wyborze coacha z jakim możesz pracować, a także ułatwi samo wejście w proces. Zawsze bowiem początek pracy z coachem wiąże się z dookreśleniem spodziewanych efektów.

Kiedy chcę zrealizować swój cel? Ile mniej więcej czasu potrzebuję? Jakie pieniądze chcę przeznaczyć na proces coachingu?

Dzięki tym pytaniom możesz wstępnie zaplanować proces w czasie i w portfelu. Zobaczysz jaki okres czasu chcesz i możesz przeznaczyć na swój rozwój. Poza tym łatwiej dobierzesz coacha dla siebie, bo przeglądając też pod tym kątem oferty coachów może okazać się, że stawki jednych wydadzą Ci się podejrzanie niskie, a na drugich po prostu nie będzie Cię stać.

image

Jak chcę pracować? Jakiego coacha potrzebuję?

Twój cel dotyczy sfery zawodowej, czy prywatnej, relacji, a może zdrowia? Wolisz pracować w sposób bardzo poukładany, a może preferujesz prowokatywny styl? Chcesz korzystać z metafor, a może tylko z twardych narzędzi? Na rynku nie brak coachów pracujących w konkretny sposób z wybranymi tematami. Z zasady każdy dobry coach będzie za Tobą podążał i dobierał formę pracy najlepszą dla Ciebie. Jednak dla wielu osób praca ze specjalistą w danym obszarze powoduje wzrost zaufania i poczucia bezpieczeństwa, bo co specjalista, to specjalista.
Przewrotnie zachęcam Cię do zmiany perspektywy i pójście do coacha, który chętnie stosuje metody pracy inne niż lubisz, inne niż te, z których korzystasz na codzień. A co! Jak wychodzić ze strefy komfortu, to na całego! I koniecznie zadaj sobie kolejne pytanie:

Co wiem o wybranym coachu?

Zdecydowałeś się na daną osobę. Dowiedz się jake ma doświadczenie, z kim pracowała i co klienci o niej mówią. Jaką szkołę ukończyła i kiedy? W jakim podejściu pracuje, co jest dla niej ważne? Czy ma akredytację? W jakich organizacjach się zrzesza? Czy korzysta z superwizji? I po prostu – jakim jest człowiekiem. Certyfikaty i tytuły dużo mówią o doświadczeniu i ścieżce kształcenia danej osoby (o kredytacji ICF poczytasz TUTAJ, a o Izby Coachingu TUTAJ), ale oczywiście nie są najważniejsze. Tak jak mówiłam na debacie, „profesjonalizm” zgodne z definicją ze słownika polskiego to: „czyjeś duże umiejętności i wysoki poziom wykonywanej pracy.” Sprawdź więc czy ma duże i czy jest wysoki ;) Na koniec odpowiedz sobie na pytania:

image

Czego jeszcze nie wiem? Czego potrzebuję się dowiedzieć?

Na pierwsze spotkanie przygotuj sobie nurtujące Cię pytania. Śmiało dopytuj, rozwiewaj swoje wątpliwości. Sprawdź jak rozmawia Ci się z danym coachem. Posłuchaj intuicji. Co czujesz? Na ile chcesz z tą osobą pracować? To ważna decyzja, bo przecież zaprosisz kogoś do swojego świata.

Mądrych wyborów Wam życzę! I owocnych procesów!

Jeszcze jakieś ważne pytanie zadałeś sobie przed procesem coachingu? Dopisz w komentarzu, zapraszam!

  • Awans i co dalej? – recenzje książki

    Książka „Awans i co dalej?” to skarbnica praktycznej wiedzy. Zaprosiłam do jej współtworzenia liderów i liderki z dużym doświadczeniem oraz ludzi, którzy skutecznie wspierają innych […]

  • Awans i co dalej? – PREMIERA

    Dziś wielki dzień! Moja książka „Awans i co dalej? 99 dni na odnalezienie się w nowej roli” ma swoją premierę!Włożyłam w tę publikację mnóstwo czasu i […]

  • Rozruszaj swój mózg #Recenzja 23

    Są takie publikacje, które trudno doczytać do końca. Nie dlatego, że są nudne, tylko tak zachęcające do działania. Taka jest właśnie książka „Rozruszaj swój mózg” A. […]