Zawodowa zmiana krok po kroku

zawodowa

Zmiana. To słowo w ostatnim czasie odmieniliśmy już chyba przez wszystkie przypadki. Bo jedyne co w życiu pewne, to właśnie ona – zmiana. W obszarze zawodowym szczególnie. Zmiana zawodowa obecna jest co jakiś czas.
A to my zmieniamy pracę. Albo praca zmienia nas.
Może pracujemy w tym samym zespole, ale szef nam się zmienia. Albo to my stajemy się tym szefem.
Rzucamy korpo na rzecz własnego biznesu. Albo po własnym biznesie rzucamy się na korpo.
Ot, karuzela zawodowego życia. 

Chcąc w tych zmianach choć trochę poczuć się pewnie, mieć mniej zawrotów głowy i mniej potem żałować, rozpamiętywać, możemy się do zawodowych zmian nieco przygotować. 
Z pewnością pomocny jest w tym prosty i skuteczny model GROW. Zaczerpnięty z coachingu, klarowny i przetestowany na ludziach. Działa! :) (więcej o coachingu poczytasz TUTAJ i TUTAJ i TUTAJ). 

Składa się z czterech prostych kroków, które warto przejść, zanim się na zmianę zdecydujesz. GROW, to pierwsze litery od kolejnych etapów: 

G – generalny cel

R – rzeczywistość

O – opcje 

W – wola do działania

Na początek, zastanów się… Jaka zmiana zawodowa przed Tobą…? Popatrz poniżej, następnie odpowiedz na charakterystyczne dla danego etapu pytania i… daj znak do czego Cię zainspirowały.

zawodowa

Cel: do czego dążysz? 

Początkiem każdej zawodowej zmiany z pewnością powinno być określenie jej kierunku. Jak chcesz, aby wyglądało Twoje życie zawodowe? Gdzie widzisz siebie w przyszłości? Wyznaczenie sobie konkretnego celu, stworzenie wizualizacji Twoich oczekiwań jest pierwszym krokiem prowadzącym do nowego zawodowego punktu. 

Czeka Cię zawodowa zmiana? Może dążysz do awansu? Albo wybierasz się na kurs lub nowe studia? W dobrym określeniu celu pomóc Ci może metoda S.M.A.R.T. 

Specific  – Skonkretyzowany. Określony w sposób jednoznaczny i precyzyjny. 

Measurable – Mierzalny. Pozwalający na sprawdzenie stopnia realizacji. 

Achievable – Osiągalny. Cel powinien być możliwy do osiągnięcia przy określonym nakładzie pracy.

Relevant – Istotny. Ustalony cel musi być dla Ciebie ważny i zgodny z Twoimi wartościami. 

Time-bound – Określony w czasie. Ustalenie ram czasowych na realizację celu. 

Rzeczywistość: co jest Twoim zasobem? 

Mając już jasno określony cel, kolejnym etapem jest zastanowienie się, jak wygląda Twoja obecna sytuacja, zarówno zawodowa jak i prywatna. Przyjrzyj się jej z wielu perspektyw.

  • Jakie zasoby posiadasz, które mogą wspierać Cię na drodze do realizacji planów?
  • Co do tej pory zrobiłaś/zrobiłeś, aby osiągnąć cel?
  • Jakie wsparcie możesz otrzymać ze swojego otoczenia?
  • Co czujesz w chwili obecnej? 

Dokładna ocena stanu obecnego niezaprzeczalnie pomaga w zrozumieniu co jest tak naprawdę do zrobienia. W rezultacie, staje się bazą do poszukiwania konkretnych już opcji.

zawodowa

Opcje: od czego możesz zacząć?

Gdy wiemy już jak wyglądają nasze dążenia, a jakie jest nasze „tu i teraz”, czas na generowanie opcji. To dobry moment, by zastanowić się, jakich czynności możemy się podjąć, które zbliżą nas do zawodowego spełnienia. Ważne jest, aby na początku nie krytykować generowanych pomysłów – działa to na nas blokująco oraz zmniejsza motywację. Pytania, które warto sobie zadać na tym etapie to:

  • Co możesz zrobić, aby osiągnąć cel?
  • Jakie pomysły podsunęłaby Ci osoba będąca specjalistą w danej dziedzinie? 
  • Jak możesz wykorzystać posiadane zasoby?
  • Jakie działania możesz przestać robić?  

Wszystkie opcje warto zapisać na kartce. Do takiego generowania pomysłów z pewnością przydatna jest sesja burzy mózgów, a raczej Twojego mózgu, bo z powodzeniem możesz wykonać ją samodzielnie.

zawodowa

Burza mózgów, czyli.. zapisz wszystko co przychodzi Ci do głowy!

Ważne, byś miał odpowiednie warunki. Znajdź spokojny moment dnia, chwilę tylko dla siebie. Weź dużą kartkę i długopis. Zaplanuj określony czas na swoją „burzę mózgu”, np. 10 minut i nastaw sobie budzik. Przede wszystkim, zapisuj wszystko co tylko przychodzi Ci do głowy. Umów się sam ze sobą, że wszystkie pomysły są dobre. Nie krytykuj, nie skreślaj. Na to przyjdzie jeszcze czas. Notuj, notuj, notuj. I baw się przy tym dobrze!

Wola do działania: kiedy wykonasz pierwszy krok?

Wiesz już do czego dążysz. Zdajesz sobię sprawę, jakie zasoby mogą wspierać Cię na drodze do zawodowego sukcesu. Masz całą kartkę pomysłów, opcji pomagających osiągnąć Twój cel. Na zakończenie, czas im się przyjrzeć. 

Od czego zaczniesz? Jest to etap na którym decydujesz się na konkretne opcje działania. Na wdrażanie ich w życie. Popatrz, która droga dojścia do celu jest najciekawsza, która najlepsza, najkrótsza? Zastanów się także nad możliwymi alternatywami, albo nad połączeniem kilku pomysłów w jedną całość. Dużym wsparciem może być odpowiedź na pytania:

  • Jaką opcję działania wybierasz?
  • Jakie kamienie milowe widzisz na drodze do zmiany zawodowej? 
  • Co może się nie udać?
  • Jak sobie poradzisz w przypadku niepowodzeń? 
Ostatnim krokiem jest wybór. Zdecydowanie się na pierwsze konkretne kroki w drodze do Twojej zawodowej zmiany:
  • Co konkretnie zrobisz? Na co się decydujesz?
  • Jaki pierwszy krok podejmiesz?
  • Do kiedy wykonasz pierwsze działanie?
zawodowa

I jak? Jakie masz teraz refleksje? Jak może wyglądać Twoja zmiana zawodowa?

Tak możesz opracowywać i przyglądać się kolejnym wyzwaniom jakie masz przed sobą.  

Jak jesteś trenerem, coachem, doradcą – w takich czterech fazach możesz pomagać innym zmieniać perspektywę i przechodzić przez zmiany. Polecam! 

 

PODOBNE WPISY:

1. Zmiana okiem Kurta Lewina

2. Karty „Ludzki Rozwój – Ludzka Zmiana”

3. Lider w czasach zarazy

  • Awans i co dalej? – recenzje książki

    Książka „Awans i co dalej?” to skarbnica praktycznej wiedzy. Zaprosiłam do jej współtworzenia liderów i liderki z dużym doświadczeniem oraz ludzi, którzy skutecznie wspierają innych […]

  • Awans i co dalej? – PREMIERA

    Dziś wielki dzień! Moja książka „Awans i co dalej? 99 dni na odnalezienie się w nowej roli” ma swoją premierę!Włożyłam w tę publikację mnóstwo czasu i […]

  • Rozruszaj swój mózg #Recenzja 23

    Są takie publikacje, które trudno doczytać do końca. Nie dlatego, że są nudne, tylko tak zachęcające do działania. Taka jest właśnie książka „Rozruszaj swój mózg” A. […]