7 dni z mądrym docenianiem

Tydzień z mądrym docenianiem! Co Ty na to? Codziennie stosuj jedną inspirację, z której to dowiesz się jak robić to dobrze, skutecznie, autentycznie.

Tydzień z mądrym docenianiem!#1

Przygodę zacznij od lektury tego artykułu: „Podejście doceniające w praktyce” Dowiesz się z niego przede wszystkim po co doceniać, a także od czego zacząć. Poniższe pomysły są dodatkowym wzmocnieniem, baterią napędzającą do działania. Powodzenia!

Tydzień z mądrym docenianiem!#2

Dzisiaj zdiagnozuj swój zespół. Włóż wszystkich pod mikroskop uważności. Kto jest pracowitą mrówką? Kogo i za co możesz docenić? Przyłap te osoby na robieniu czegoś dobrze i po prostu im to powiedz! Językiem faktów, rzeczowo, ale nie kryjąc swoich emocji i dumy. Odwagi!

image

Tydzień z mądrym docenianiem!#3

Mądrze chwaląc unikaj słowa „ale”, bo jak czytamy w Wikipedii: „ale” to spójnik „służący do łączenia zdań wtedy, gdy jedno z nich jest przeciwieństwem drugiego.” Mówiąc np.: „Dobry projekt, ale stać Cię na więcej.” „Ciekawe rozwiązanie, ale nie do wdrożenia.” „Dobra prezentacja, ale za długa.” zaprzeczasz sam sobie, na co w chwaleniu po prostu nie ma miejsca. Albo pochwała, albo „ale”.

image

Tydzień z mądrym docenianiem!#4

Mądrze chwalić to nie tylko wiedzieć jak i przyłapywać na dobrych działaniach. Grunt to patrzeć szerzej i widzieć więcej. Grunt to dostrzegać kto jaką w zespole pełni rolę i jak wpływa na innych. Może masz cichego zastępcę, który bezinteresowńie zawsze pomaga realizować Twoje pomysły? Może masz wiecznego optymistę, który rozładowuje zespołowe stresy i napięcia? Może jest ktoś, kto jest siłą napędową większości projektów? Popatrz z góry i… podziękuj im za wkład jaki codziennie wnoszą do Waszej pracy.

image

Tydzień z mądrym docenianiem!#5

Mądrze chwalić to wiedzieć kogo i za co. Pomocna typologia ról grupowych to nie tylko Belbin, ciekawą podpowiedź znajdziesz na tej świetnej grafice Grupy SET: http://grupaset.pl/wp-content/uploads/MAGAZYN-WIEDZY-Prowadzenie-szkolen-Role-grupowe.pdf

Tydzień z mądrym docenianiem!#6

Mądrze chwalić, to dostrzegać wysiłek, a nie tylko osiągnięcia. Krew, pot i łzy często cenniejsze są niż puchary i medale. Zobacz kto ile pracy wkłada w codzienne obowiązki. Kogo ile kosztuje dane wyzwanie. Kto co poświęca realizując wyznaczony cel. Uściśnij dłoń nie tylko tym na mecie.

image

Tydzień z mądrym docenianiem!#7

Zachowaj proporcje 3:1 w wyrażaniu wdzięczności i pochwał do słusznej krytyki. Według badaczy dzięki „3:1” rośnie produktywność zespołu (Źródło: B. L. Fredrickson, M. Losada, „Positive affect and the complex dynamics of human flourishing”, „American Psychologist” nr 60 (7), 2005). Nie chwal więc z często, bo od nadmiaru uzyskasz odwrotny efekt – pracownikom spadnie motywacja i wzrośnie niechęć do stawiania sobie ambitnych wyzwań. Grunt to proporcja. Grunt to umiar.

image

Obserwuj – uważnie, obiektywnie.

Doceniaj – szczerze, autentycznie.

Dziękuj – odważnie, spontanicznie.

Po prostu – bądź ludzkim liderem! :)

image

  • Awans i co dalej? – recenzje książki

    Książka „Awans i co dalej?” to skarbnica praktycznej wiedzy. Zaprosiłam do jej współtworzenia liderów i liderki z dużym doświadczeniem oraz ludzi, którzy skutecznie wspierają innych […]

  • Awans i co dalej? – PREMIERA

    Dziś wielki dzień! Moja książka „Awans i co dalej? 99 dni na odnalezienie się w nowej roli” ma swoją premierę!Włożyłam w tę publikację mnóstwo czasu i […]

  • Rozruszaj swój mózg #Recenzja 23

    Są takie publikacje, które trudno doczytać do końca. Nie dlatego, że są nudne, tylko tak zachęcające do działania. Taka jest właśnie książka „Rozruszaj swój mózg” A. […]