„Coach z perspektywami” – Iwona Suska-Spagnoli

Cześć! 
Zapraszam na serię wpisów „Coach z Perspektywami”, w której poznacie wspaniałe osoby, które są praktykami i pasjonatami coachingu. Połączył nas program „Coach z Perspektywami”, który prowadzę od 2016 roku. Jestem zachwycona tym, kto bierze w nim udział. Poznajmy się bliżej. Dziś rozmawiam z Iwoną Suską-Spagnoli.

Na początek – powiedz kilka zdań o sobie. Kim jesteś?

Kim jestem? Po prostu człowiekiem :) I jako człowiek realizuję się w różnych rolach: jako mama, żona, przyjaciółka, HR managerka oraz coachka.  We wszystkich tych rolach najważniejsze jest dla mnie odkrywanie siebie i innych ludzi. Dlatego coaching jest tak bliski memu sercu.

Jestem też niepoprawną optymistką, poszukiwaczką i kolekcjonerką sił charakteru i piękna wewnątrz i na zewnątrz. Jako coach porównuje siebie do fotografa, który robi oddalenia i zbliżenia – patrzy na duży obraz i zoomuje pewne kadry. Do tego zapraszam też moich klientów. Nie tylko w przenośni, ale i w życiu codziennym. Sama jestem łapaczką kadrów w przyrodzie i nie tylko.

Skąd pomysł, żeby zacząć zajmować się coachingiem?

Od dzieciństwa chciałam być użyteczna – lubiłam pomagać – ludziom, zwierzakom. Ale wtedy oczywiście takie słowo jak „coaching” nie istniało w moim słowniku i przez dosyć długi czas nie miałam pojęcia co to jest, bo z coachingiem zetknęłam się po raz pierwszy w życiu dorosłym. 

Po wielu latach pracy jako managerka cudownych zespołów, postanowiłam zmienić pracę na taką, w której mogłabym pomagać wydobywać potencjał ludzi na większą skalę. Obrałam więc kierunek HR. Skończyłam szkolenie HR Business Partnera, gdzie właśnie jednym z modułów był coaching. I wtedy ziarno zakiełkowało, bo okazało się, że to było dokładnie to, czego poszukiwałam. A decyzja była już nieodwołalna, kiedy doświadczyłam coachingu na sobie samej.  

Jak definiujesz coaching? Czym ta metoda jest dla Ciebie? Co jest jej sednem?

Coaching to towarzyszenie drugiej osobie, tak, by czuła się bezpieczna, nieoceniana, tak by mogła w takiej przestrzeni spojrzeć w głąb siebie i dzięki pytaniom coacha, zobaczyć temat z innej perspektywy, odkryć swoje zasoby i siłę sprawczą. Coaching jest czasem jedyną okazją, by osoba mogła w spokoju i zaufaniu porozmawiać sama z sobą, posłuchać siebie. Bo takie szczere rozmowy z samym sobą nie zdarzają się często. Ludzie pragną empatii od drugiego człowieka, chcą być wysłuchani bez krytyki – tak jest na sesjach coachingowych, gdzie coach jest w tle, a głównym bohaterem jest klient – który często dopiero poprzez coaching odkrywa, w jaki sposób radzić sobie z tym co go zatrzymuje, ogranicza, że to on decyduje, kiedy, co i jak, że zawsze ma wybór.

Za co lubisz pracę coacha?

Praca coacha dla mnie jest źródłem pozytywnej energii. Każdy przełom, nawet najmniejszy krok w kierunku tego, do czego klient dąży, każda refleksja klienta w kierunku upragnionej zmiany – to ogromna satysfakcja dla mnie. Cieszy mnie, kiedy klienci odkrywają swoje wewnętrzne piękno, które pozwala im spojrzeć na świat z innej perspektywy.  

Ta praca też bardzo uczy – niesamowita jest mądrość klienta. Po każdej sesji poszerza się moja perspektywa, przybywa mnóstwo refleksji. 

Co jest w tej pracy trudnego?

W moim przypadku było tak, że wraz z moim rozwojem i praktyką, moje przekonania ograniczające na temat roli coacha, kompletnie się przetransformowały i to, co uważałam za trudne na początku mojej ścieżki, teraz w ogóle nie uważam za problem. U mnie kluczowa stała się odwaga do działania w praktyce, postępowanie w zgodzie ze sobą i z kodeksem etycznym oraz jasność, co do odpowiedzialności – za co ja jestem odpowiedzialna jako coach, za co jest odpowiedzialny klient.

Nie powiem, że wszystko jest łatwe.

Myślę, że najtrudniejsze dla mnie jest przechodzenie do spraw codziennych po skończonej sesji, która dotyczyła ciężkich tematów. Dlatego bardzo dbam o stan zasobny nie tylko przed i w trakcie sesji, ale też i po.   

         Z kim najchętniej pracujesz?

Pracuję z osobami, które stoją przed wyzwaniami w życiu prywatnym lub zawodowym i poszukują właściwego kierunku. Z osobami, które choć trochę wierzą w moc coachingu i są otwarte na eksperymentowanie w celu odkrywania nowej perspektywy.

coach z perspektywami

Czego mogą się spodziewać osoby chcące doświadczyć coachingu właśnie z Tobą?

Z mojej strony – na pewno empatii, uważności, bezpiecznej przestrzeni, szczerości, poczucia humoru oraz niestandardowych metod pracy (o tym później 😉). Zwykle budzi to ciekawość i kreatywność klientów. No i prowadzi w rezultacie do czasem bardzo zaskakujących odkryć.  

A jeśli chodzi o rezultat – to wszystko zależy od klienta, jego gotowości i miejsca, w którym jest. I to na pewno stanie się jasne podczas coachingu. Bardzo często takie uświadomienie sobie jest przełomowe, bo wtedy wiemy od czego zacząć, nad czym pracować…

Jakie metody pracy coacha są Tobie najbliższe?

Pracuję z wykorzystaniem rysunków klienta – tworzonych podczas sesji (metoda Clean Coaching) lub na bazie fotografii – gotowych kart coachingowych lub zdjęć własnych klienta (zdjęcia przyniesione przez klienta lub tworzone w czasie lub pomiędzy sesjami). Pracuję też w terenie – chodząc na spacery coachingowe, często telefoniczne – ja spaceruję i klient spaceruje. Ruch, otoczenie, dźwięki, zapach – to wszystko gra jakąś rolę, wspomaga sesję. 

Podziel się proszę z Czytelnikami ulubionym ćwiczeniem, narzędziem, zestawem pytań?

Jako, że moją ulubioną metodą pracy jest Clean Coaching to oczywiście pytania z zakresu Clean Language oraz, jak już wspomniałam fotografie.

Bardzo tez polecam darmowy test sił charakteru „VIA” – tutaj LINK do testu. 

Gdzie szukasz inspiracji? Co Twoim zdaniem warto czytać? Czego się uczyć? Gdzie inspirować?

Inspiracje przychodzą zwykle wtedy, kiedy mam tzw. me-time – podczas spacerów lub biegania, mojej relaksacji w wannie ;) oraz podczas rozmów ze znajomymi i nieznajomym. Szkolenia, programy rozwojowe, blogi, newslettery, podcasty – to wszystko, to skarbnica wiedzy i inspiracji.

Jeśli chodzi o książki, to osobiście zgłębiam tematy bliskie mojemu sercu i takie, które „przychodzą” – np. ostatnio „przyszedł” do mnie temat stawiania granic – w związku z tym znalazłam super książkę „Dbałość” autorstwa Nedry Glover Tawwab. Czasem czytam książki z polecenia, a czasem po prostu coś wpada, a czasem po prostu szperam w księgarniach internetowych i zapełniam koszyk. Generalnie warto czytać, a każdy sobie już wybierze sam co chce.

Podobnie ze szkoleniami – to wszystko zależy od tego, czego potrzebuję i co do mnie ‘’woła’’. 

Brałaś udział w programie „Coach z perspektywami”, co szczególnie dał Ci ten program? Kiedy warto z niego skorzystać?

Dzięki programowi poznałam wspaniałe osoby, zrodziły się prawdziwe przyjaźnie, do tej pory mamy ze sobą kontakt i wzajemnie się wspieramy. 

Poznałam też różne narzędzia, a zwłaszcza pracę z metaforą, w której się zakochałam i dzięki Tobie, Asiu, zaczęłam dalej zgłębiać ten temat.

„Coach z perspektywami” to bardzo dobre forum, by poćwiczyć umiejętności coachingowe w bezpiecznej przestrzeni i poprzyglądać się coachingowi z innej perspektywy. No i rzecz jasna, jest to źródło inspiracji. I żeby nie zapomnieć – jestem członkiem wspaniałej, wspierającej społeczności Coachów z Perspektywami i dzięki pięknej inicjatywie „Dzień z Coachem” razem czynimy dobro, a to jest CUDOWNE!

Jaką radę możesz dać początkującym coachom?

Słuchaj swojej intuicji, idź za głosem serca, dbaj o swoje potrzeby i emocje.

A kiedy zaczynasz szkołę coachingową, już od samego początku praktykuj – z kolegami, z przyjaciółmi, z rodziną. Daj sobie prawo do popełniania błędów, do bycia początkującym coachem. Nie ma czegoś takiego jak porażka: błędy, niedoskonałości, to są fundamenty w drodze do sukcesu. I rozmawiaj z innymi kolegami coachami, nie, żeby się porównywać, ale żeby dzielić się wiedzą, wzajemnie inspirować. Warto też korzystać ze wsparcia bardziej doświadczonych coachów i poszukać dobrego mentora.

Gdzie teraz można Cię spotkać? Jak ktoś z Czytelników zechce skorzystać z Twojego wsparcia, to gdzie można Cię znaleźć?

Kontakt do mnie:

Dziękuję za rozmowę! 

Poznaj z bliska program "Coach z perspektywami"

Dla kogo?

  • Jesteś początkującym coachem i potrzebujesz „przegadać” to, co dzieje się na sesjach?
  • Chcesz poznawać nowe narzędzia i być coraz lepszy w pracy w roli coacha?
  • Ukończyłeś kurs coachingu jakiś czas temu i chcesz wrócić do praktykowania?
  • Pracujesz jako coach wewnętrzny w organizacji i chcesz mieć pewność, że to co robisz, to na pewno coaching?
  • Przygotowujesz się do odnawiania akredytacji ACC w International Coach Federation?
Jeśli tak – zapraszam Cię do jedynej takiej grupy rozwojowo-superwizyjnej!
Kliknij TUTAJ aby dowiedzieć się więcej. 
  • Awans i co dalej? – recenzje książki

    Książka „Awans i co dalej?” to skarbnica praktycznej wiedzy. Zaprosiłam do jej współtworzenia liderów i liderki z dużym doświadczeniem oraz ludzi, którzy skutecznie wspierają innych […]

  • Awans i co dalej? – PREMIERA

    Dziś wielki dzień! Moja książka „Awans i co dalej? 99 dni na odnalezienie się w nowej roli” ma swoją premierę!Włożyłam w tę publikację mnóstwo czasu i […]

  • Rozruszaj swój mózg #Recenzja 23

    Są takie publikacje, które trudno doczytać do końca. Nie dlatego, że są nudne, tylko tak zachęcające do działania. Taka jest właśnie książka „Rozruszaj swój mózg” A. […]