Zespół i fotografia to bardzo dobre połączenie. Używanie na spotkaniach z zespołami narzędzi opartych o zdjęcia, wnosi wiele dobrego. Po pierwsze je urozmaica, uatrakcyjnia. Po drugie - działa pobudzająco. Po trzecie zaś - wspiera osiąganie celów. Członkowie zespołu szybciej się otwierają, działają kreatywniej. Widziałam nie raz i nie dwa, ale wieeeele razy jak fotografia ułatwiała prowadzenie szkolenia, warsztatu, coachingu zespołowego. Poniżej przykłady zastosowania "z życia wzięte". Mam nadzieję, że będą dla Ciebie inspirujące.
Praca na wartościach zespołu
Jednym z bazowych elementów pacy z zespołami jest omawianie zespołowych wartości. Dla mnie to podstawa, gdy wspieram w budowaniu zgranego zespołu. Podczas takiego „warsztatu wartości” szczególnie chętnie sięgam po fotografię. Zdjęcia bowiem nazywają to, co trudno uchwycić w słowach.
W zależności od liczby uczestników, każdy z członków zespołu lub wyróżnione podgrupy, wybierają 3 obrazy i nazywają wartości je reprezentujące. Są to wartości, z którymi się utożsamiają, które chcą by były w zespole respektowane.
Następnie dzielą się tym na forum. Cały zespół ma na celu wyłonienie tych najważniejszych, kluczowych wartości, z którymi zgadają się wszyscy członkowie, którymi chcą się kierować.
Wartości te i związane z nimi obrazy można łączyć w kategorie np. wartości związanych z relacjami, produktywnością, motywacją do działania. Tak powstałe kolaże ze zdjęć dają wszystkim dużo do myślenia, budzą wiele emocji, często wzruszają i w efekcie jednoczą zespół.
Omówienie dlaczego dane wartości znalazły się w podanych kategoriach, jakie postępowanie z nimi zgodne będzie miało wpływ na pracę zespołu – to często bardzo mocne doświadczenie.
3 narzędzia do pracy z obrazem
Jak na artykuł o pracy z obrazem przystało – zapraszam do oglądania :) Zachęcam do zapoznania się z 3 filmikami, na których opowiadam o 3 narzędziach, które stosuję, gdy z zespołem pracuję. Ułatwią one i urozmaicą także pracę indywidualną.
Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia
Praca z obrazem i z zespołem może być niesamowicie kreatywna. Pod hasłem „obraz” może kryć się bowiem wiele opcji.
- Możesz zaproponować członkom zespołu przyniesienie na warsztat własnych zdjęć, np. które reprezentują ich sukcesy, a następnie pracować na zasobach zespołu.
- Obrazem mogą być proste symbole – ten sam symbol może być różnie interpretowany przez różnych członków zespołu – jest to świetny wstęp do pracy nad akceptowaniem różnych perspektyw.
- Obrazami mogą być okładki książek, które uczestnicy przyniosą ze sobą na sesję/warsztat/szkolenie. Dzięki temu możesz w łatwy sposób połączyć obraz z pracą z cytatem (UWAGA! Zapisując się na mój newsletter dostaniesz gotowe scenariusze do pracy z cytatami. Kliknij w okienko po prawej stronie i pozostańmy w kontakcie).
- Chcesz rozpocząć warsztat w pozytywnej atmosferze? Poproś uczestników, aby na telefonach komórkowych wyszukali memy, który ich opisują, a następnie rozwinęli swoją wypowiedź dlaczego wybrali właśnie takie ;)
- Możesz działać na gotowych narzędziach, możesz kolekcjonować i udostępniać własne zdjęcia. Możesz korzystać ze zdjęć w kolorze, możesz z czarno-białych.
- Członkowie zespołu mogą sami robić zdjęcia np. symbolizujące to, do czego zespół dąży, albo zespołowe blokady.
Dlaczego warto?
Praca z obrazem i z zespołem ma całe mnóstwo korzyści.
-
Wizualizacja myśli: Fotografia pozwala uczestnikom spotkań wizualizować to, co myślą. Często trudno jest opisać coś słowami, ale obraz może przekazać znacznie więcej informacji. To ułatwia zrozumienie i komunikację w zespole.
-
Kreatywność i innowacyjność: Korzystanie z fotografii może pobudzać kreatywność zespołu. Zdjęcia mogą być używane do generowania nowych pomysłów, tworzenia inspiracji i eksperymentowania z różnymi koncepcjami.
-
Lepsze zrozumienie problemów: Fotografia może pomóc zespołowi w lepszym zrozumieniu problemów lub wyzwań, przed którymi stoi. Oglądając zdjęcia, zespół może zidentyfikować obszary, które wymagają uwagi lub poprawy.
- Budowanie więzi w zespole: Praca z fotografią często wzbudza emocje, zachęca do otwartości, ośmiela. Wykonywanie zdjęć podczas warsztatów, czy sesji coachingu zespołowego może wzmacniać więzi w zespole.
-
Łatwość wracania do zespołowych ustaleń: Zdjęcia można łatwo udostępniać i przechowywać w elektronicznej formie, co ułatwia dostęp do nich przez cały zespół. Nie trzeba przeszukiwać dokumentów i notatek. Robienie wspólnych kolaży i potem korzystnie z nich, wracanie do nich pomiędzy spotkaniami, może działać jak motywator do działania i realizowania ustaleń w codziennej pracy.
Skuteczne wykorzystanie fotografii w pracy z zespołem wymaga umiejętności i pewności. Będziemy się tego uczyć podczas jesiennego kursu „Budowanie zgranych zespołów”. Start 25-26.10, następnie 15-16.11 na żywo, w Warszawie, następnie 30.11 online na zoom. Praktyczne podejście to baza mojej pracy. Podzielę się hojnie wiedzą i doświadczeniem. Nie przegap zapisów. Powoli zamkam rekrutację. Wszelkie szczegóły tutaj:
OPIS KURSU „BUDOWANIE ZGRANYCH ZESPOŁÓW”.
Jaki masz ulubiony sposób na pracę z fotografią? Co jeszcze jest Twoim zdaniem korzyścią z łączenia obrazu z zespołem?