Przywództwo to ciągłe doskonalenie. To wkroczenie na ścieżkę nauki, która tak naprawdę nigdy się nie kończy. Zmienia się świat, oczekiwania, okoliczności. Chcąc nie pogubić się w tym gąszczu - warto zacząć od poznania siebie, swoich zasobów i obszarów do rozwoju. Samoświadomość jest siłą w zarządzaniu. Jednym z narzędzi, które ułatwia rozumienie siebie jest ILM72. Poznałam je niedawno i uważam za wartościowe, zmieniające perspektywę. Mam nadzieję, że zagości w mojej pracy na dobre. Sprawdź, czy to narzędzie też dla Ciebie i Twojego zespołu.
ILM72 jest kwestionariuszem składającym się z 72 pytań, dzięki któremu na podstawie wyników możemy określić zarówno indywidualny, jak i grupowy styl przywództwa, zorientować się w jego skuteczności oraz zaplanowanie ewentualnie korekty lub wzmocnienia już posiadane kompetencje i zasoby. Narzędzie pozwala także na porównywanie różnych stylów przewodzenia i zarządzania.
ILM72 a styl przywództwa
72 pytania kwestionariusza dają wyniki w skalach szczegółowych:
- Motywacji
- Angażowania
- Kontroli
- Dostrzegania pracy
- Orientacji na cele
- Struktury
które dadzą klarowną wiedzę na temat poziomu orientacji na osiąganie celów lub potrzeby jednostek, czy preferujemy motywowanie zespołu poprzez nagrody czy kary. W jakim dużym stopniu wykazujemy się elastycznością pracy z członkami zespołu. Dostajemy informację jaki według nas powinien być zasięg bezpośredniej kontroli menadżerskiej. Dowiadujemy się, czy jesteśmy nastawieni bardziej na proces czy na efekty procesu oraz jak ważna jest struktura działania.
Dodatkowo kwestionariusz prezentuje wyniki na trzech skalach globalnych:
- Koncentracja na rezultatach – czyli skupienie się i determinacja związana z osiągnieciem wyznaczonych celów.
- Koncentracja na poszczególnych osobach – czyli skupienie się na angażowaniu członków zespołu, podnoszeniu ich motywacji i kompetencji.
- Koncentracja na pracy zespołowej – wzmacnianie międzydziałowej pracy zespołu, udzielanie wsparcia i wiedzy w tym zakresie.
Skale globalne opisują trzy grupy zachowań, które wydają się być silnie skorelowane z efektywnym przywództwem.
Korzyści z zastosowania
- Dowiesz się, jaki styl przywództwa jest potrzebny w organizacji.
- Wyniki mogą pomóc Ci otworzyć się na różne style przywództwa.
- Uzyskasz informacje, jakie obszary przywództwa są Twoją mocną stroną, a nad jakimi możesz popracować, aby zwiększyć efektywność własną oraz zespołu.
Zastosowanie narzędzia
Narzędzie można stosować w każdej organizacji, niezależnie od jej rozmiaru czy branży. Jest użytecznym narzędziem diagnostycznym między innymi w przypadku:
planowania rozwoju organizacji oraz menadżerów,
planowaniu i wdrażaniu procesu coachingowego,
rekrutacji oraz selekcji pracowników.
Co ważne! Styl przywództwa można rozwijać, wzmacniać ale także zmieniać! W zależności od wielu czynników inne zachowania przywódcze będą przynosiły lepsze rezultaty.
Do czynników wpływających na efektywność konkretnych stylów przywództwa należą między innymi:
- Złożoność zadania, celu lub wyzwania.
- Dojrzałość naśladowców, ich poziom umiejętności, wiedzy, kompetencji, motywacji itp.
- Szybkość reakcji.
- Skala czasowa – cele krótkoterminowe a długoterminowe.
Biorąc pod uwagę kompleksowość sytuacji w której znajdują się menadżerowie, nie możemy dzielić stylów przywództwa na dobre i złe. Styl przywództwa to sposób myślenia lub podejście lidera podczas prowadzenia działalności, zależne od konkretnej sytuacji w której się znajduje.