Książki zmieniające perspektywę

Książki czytam od zawsze. Wszędzie, gdzie się da. Jak tylko się da. Lubię kolejki do dentysty. Lubię korki. Lubię jesienne i zimowe długie wieczory. Lubię leniwe niedzielne poranki.

Najcieplejsze wspomnienia z dzieciństwa wiążą się z książkami… Wędrowanie co piątek z siatką do biblioteki i wracanie z nowymi zdobyczami… Ten zapach nowości, ciekawości, kolejnej historii…

Codzienne czytanie do późnych godzin – czasem w ukryciu, przy słabym świetle akwarium, bo już była pora spać… jeszcze tylko jeden rozdział… 

Albo wyprawy na rowerach z kocykiem, nad Zalew, z przyjaciółką i z książką… kojące smakowanie Coelho, w beztroskiej pełni lata…

W ostatnim roku zainspirowana akcją czytania 52 książek w rok, postanowiłam zacząć spisywać i liczyć i… faktycznie przeczytałam – nawet więcej. W tym roku też notuję i na pewno będzie to magiczne 52!

Dzielę się więc tym, co wartościowe. Rok jeszcze trwa, a ja jeszcze czytam, ale na listopadowe i grudniowe wieczory i na prezenty dla siebie lub bliskich, będziesz mieć inspirację jak znalazł ;)

TRZY NAJLEPSZE W ZMIANIE PERSPEKTYWY

Zacznę od trzech, które zmieniły mi w tym roku najbardziej perspektywę.

„Wiek paradoksów” Natalia Hatalska
Ależ to jest książka poszerzająca myślenie. Zachwyca językiem, mnogością badań, ciekawych prognoz. Zatrzymuje w refleksji nad technologicznym postępem. Zaprasza do bardziej świadomego życia.

„Co ci się przydarzyło?” Bruce D. Perry, Oprah Winfrey
Uczę się o traumie i ta lektura mocno ten temat ukazuje. Pozwala inaczej patrzeć na siebie i na drugiego Człowieka. Prymat trudnych, przeszłych wydarzeń – wiele wyjaśnia. Bardzo polecam – każdemu.

„Siła stresu” Kelly McGonigal
Zaskoczyła mnie podejściem do stresu. Dziesiątki opisanych badań pozwalają przedefiniować rozumienie stresu. Niezwykle inspirująca książka. Zainteresowani? LINK do zakupu: https://onepress.pl/view/10058k/sistrv.htm

ROZWOJOWE

Te trzy zaś, z kategorii rozwojowych, bardzo polecam coachom, trenerem, osobom wspierającym innych.

„Esencjalista” Greg Mckeown
Bardzo podoba mi się takie podejście do pracy, do relacji, do siebie, do życia. I… do prowadzenia sesji coachingu, do takiego układania programów szkoleń. Esencja tego, co najważniejsze.  Odrzucanie rozproszeń. Rezygnacja z nadmiaru.

„Opcja B” Sheryl Sandberg, Adam Grant
Książka o radzeniu sobie z żałobą, o akceptacji, o działaniu w trudzie. Krzepiąca. Wspierająca osobę w żałobie i podpowiadająca co robić tym, którzy towarzyszą innym w trudnych momentach. Mocno zatrzymująca, oparta na prawdziwej historii zmagania się z nagłą śmiercią bliskiej osoby.

„Jęczing? Powiedz „DOŚĆ!” i naucz się czerpać z optymizmu” Kamila Pępiak – Kowalska
Bardzo użyteczna książka, która przypomniała mi o miłości do optymizmu. Pisałam dawnoooo temu, właśnie o optymizmie, swoją magisterkę(!), więc teraz słuchałam jej z zapartym tchem, odgrzebując w pamięci opisane teorie i psychologiczne prawidłowości. Książka dająca nadzieję, pozytywnego „kopniaka”, energetyczna. Zbiór praktycznych wskazówek.
Link do zakupu: https://onepress.pl/view/10058k/jeczin.htm

PODRÓŻNICZE

Te trzy z ukochanej kategorii „książki o górach” zachwyciły mnie w tym roku szczególnie.

„Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku.” Dariusz Kortko, Jerzy Porębski
Ależ polubiłam Berbekę czytając tę książkę. Za szacunek do gór, podejście, wytrwałość. Czytając, na nawo odżyły wspomnienia z przeżywanej wtedy „na żywo” tragedii na górze. Bardzo dobrze opowiedziana historia, dużo lepsza niż film…

„Wspinanie, uprawianie alpinizmu to piękny sport, który może wypełniać całe życie, ale pełną satysfakcję daje mi dopiero niesienie pomocy w górach: idea wyciągnięcia pomocnej ręki.“

„Spod zamarzniętych powiek” Adam Bielecki, Dominik Szczepański
Po przeczytaniu „Berbeki” warto popatrzeć na jego historię innymi oczami. Taka zmiana perspektywy, pozwala zająć własne stanowisko w ocenie tego, co się na Broad Peak wydarzyło. Mocne to było dla mnie, poruszające. Książka zdecydowanie warta czytania.

„Góry obnażają. Zdzierają z ludzi maski. W momencie kiedy jesteś głodny, walczysz o życie, na wierzch wychodzi to, co masz w środku. Nie ukryjesz się. Broad Peak pokazał mi, jaka może być cena ambicji. Wszyscy chcieliśmy wejść na szczyt i każdy z nas za to zapłacił.”

„Przeżyć” Elisabeth Revol
Książkę Elisabeth cenię za poetycki charakter. Jej opisy gór, widoków i wewnętrznych przeżyć podczas wędrówek w najwyższe partie gór, choć trochę wyjaśniają, dlaczego ktoś tak się naraża. Czytając „Przeżyć”, myśli się – rozumiem, warto.

"...wysoko w górach można posiąść sztukę zatrzymywania czasu, wydobywania się z niego, docierania do tego, co najistotniejsze, do prostoty, a nawet do zatrzymania naszego wewnętrznego sekundnika, oczyszczenia się".
Elisabeth Revol
Przeżyć

Mam na „górskiej” liście wiele więcej książek – ważnych i wartych czytania, ale kiedyś opowiem o nich osobno. Książki o górach to pasja. Uczą mnie wiele dobrego – pokory, wytrwałości, sięgania po niemożliwe.

RELAKSUJĄCE

„Czuły narrator” Olga Tokarczuk
Niezwykła lektura, filozoficzna. Nie jest radosna i lekka, ale raczej poruszająca, dająca do myślenia. Językowy majstersztyk. Uczta dla każdego czytelnika.

„Uczestniczymy bowiem w fenomenach i gdy tylko zaczniemy szukać drogi w głąb, utracimy naszą niezwykłą perspektywę – a wtedy okruch życia zamieni się w drobinkę kurzu, w opiłek żelaza.”


„Życie Violette” Valerie Perrin
Powieść bardzo wciągająca, dotykająca wrażliwych strun. Pochwała życia w kontekście nieuchronności śmierci każdego z nas. Losy tytułowej bohaterki zadziwiają, zatrzymują, zapraszają do wdzięczności, do docenienia każdej danej nam chwili.

„Księga życia to najważniejsza księga, której nie można ani zamknąć, ani otworzyć, kiedy się chce; chciałoby się wrócić do ulubionych fragmentów, a tu pod palcami już pojawia się strona, na której przychodzi śmierć”.

„Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak” Katherine May

Lektura idealna na listopad i nadchodzące śnieżne dni. Opowieść o zimie, o tym, co daje nam taki czas. Bo, że go przeżywamy, to pewne. Jak można przejść przez taką „zimę” w naszym życiu, jak się o siebie zatroszczyć.

Książka do smakowania pod ciepłym kocem i gorącym kakao w dłoni.

„Ale jeżeli szczęście jest umiejętnością, to jest nią także smutek. Może przez te wszystkie lata szkoły, albo może przez inne utrapienia, jesteśmy uczeni ignorować smutek, upychać go w torbach i udawać, że go nie ma. Jako dorośli często musimy się uczyć, jak wyraźnie usłyszeć jego wołanie. To właśnie zimowanie. Jest to aktywna akceptacja smutku. Jest to praktyka pozwalania sobie na odczuwanie go jako potrzeby. Jest to odwaga na spojrzenie na wszystko, co najgorsze w naszych doświadczeniach, i zabranie się do leczenie ich najlepiej, jak potrafimy. Zimowanie to moment intuicji, odczuwania naszych prawdziwych potrzeb równie mocno, co ciosu noża.”

Polecam także…

…o czym wiele razy pisałam „Gorzko, gorzko” Joanny Bator. To jest niezwykła powieść. Tak malownicza, wciągająca, niezwykła, że brak słów by ją dobrze opisać. Losy opisanych w niej kobiet – dotykają różnych czułych strun w każdej z nas.

Warta czytania jest też „Bekoming. Moja historia” Michelle Obama. Pokazuje jaką drogę przeszła autorka – niełatwą, wymagającą siły i odwagi. Zajrzenie za kulisy, nadaje roli prezydenta i prezydentowej inny, bardziej ludzki wymiar.

Jedną zaś z najlepszych książek, do której też w tym roku wróciłam, jest „Człowiek w poszukiwaniu sensu”  Viktora E. Frankla.

Ona to dopiero zmienia perspektywę.  Na zawsze.

Przy okazji – polecam też trzy moje książki i e-booki. „Coaching zespołowy” i „Coaching grupowy” zmieniają perspektywę patrzenia na pracę z zespołami i grupami, zachęcają do otwartej postawy, do podążania za potrzebami uczestników. Omawiamy w nich różnorodne techniki, które wspierają zespołową efektywność, pomagają budować zaufanie, budzą kreatywność. Sam konkret. Instrukcje krok po kroku. Realne case study.

Coaching zespołowy - Praktyczny przewodnik dla liderów, trenerów, konsultantów i nauczycieli.

Z książki dowiesz się przede wszystkim: 

  • Czym jest coaching zespołowy i kiedy się go stosuje?
  • Jak wygląda proces coachingu zespołowego?
  • Jakie są modele, techniki i narzędzia wykorzystywane w coachingu zespołowym?
  • Jakie są drogi rozwoju coacha zespołowego?
  • Jak przebiega superwizja w coachingu zespołowym?
Link do zakupu „Coaching zespołowy”:
https://onepress.pl/view/10058k/coachv.htm

Coaching grupowy - Praktyczny przewodnik dla liderów, trenerów, doradców i nauczycieli.

W książce szczegółowo opisano proces coachingu grupowego. Podane zostały narzędzia i struktury możliwe do zastosowania podczas pracy z grupą, np. Action Learning, Grupy Balinta, Metoda Aktywizująca Przeżywanie, czy autorska Metoda Analizy Grupowej. Wskazano niezbędne  kompetencje coacha grupowego, na co powinien zwracać uwagę, w jaki sposób może się dalej rozwijać. W książce nie zabrakło również wartościowych case study ukazujących przebieg procesów coachingu grupowego.

Link do zakupu „Coaching grupowy”:
https://onepress.pl/view/10058k/e_21eq.htm

E-book Przygotowanie do wystąpień publicznych - zeszyt ćwiczeń

E-book zaś o przygotowaniu do wystąpień publicznych – uświadamia jak ważne jest ćwiczenie relaksacji, odpowiednie nastawienie, artykulacja. To spis gotowych porad i list, które wspierają każdego trenera, lidera, mówcę.

Znajdziesz w nim konkretne i sprawdzone ćwiczenia, zachęcające do refleksji pytania oraz miejsce na notatki, które ułatwiają ich wdrażanie.

Link do zakupu:
https://sklep.zmienperspektywe.pl/e-book-przygotowanie-do-wystapien-publicznych-zeszyt-cwiczen

A Tobie, jakie książki ostatnio zmieniły perspektywę? Podziel się w komentarzu!
Zachęcam – podaj ten artykuł dalej, może kogoś zachęcą do czytania, do rozwoju, do chwili zatrzymania.

PODOBNE WPISY:
  1. Krótka bajka o życzliwości #Recenzja 22
  2. Rocznica wydania książki „Coaching zespołowy”
  3. Rewelacyjne książki przyrodnicze dla dzieci
  • Awans i co dalej? – recenzje książki

    Książka „Awans i co dalej?” to skarbnica praktycznej wiedzy. Zaprosiłam do jej współtworzenia liderów i liderki z dużym doświadczeniem oraz ludzi, którzy skutecznie wspierają innych […]

  • Awans i co dalej? – PREMIERA

    Dziś wielki dzień! Moja książka „Awans i co dalej? 99 dni na odnalezienie się w nowej roli” ma swoją premierę!Włożyłam w tę publikację mnóstwo czasu i […]

  • Rozruszaj swój mózg #Recenzja 23

    Są takie publikacje, które trudno doczytać do końca. Nie dlatego, że są nudne, tylko tak zachęcające do działania. Taka jest właśnie książka „Rozruszaj swój mózg” A. […]