Zawodowa zmiana, albo przed nami, albo... przed nami. Tak, tak - to nie literówka. Jedno co pewne w tych czasach, to zmiany. Część z nas zmieni zawód, część awansuje, część się przebranżowi, albo wyspecjalizuje.
Dlatego też - chcę wesprzeć Cię w przygotowaniu do zawodowych zmian. Mam nadzieję, że ten artykuł zatrzyma Cię na chwilkę, pomoże Ci się poprzyglądać samemu sobie i swoim potrzebom.
Przygotowałam zestaw narzędzi, które ułatwiają zawodowe zmiany. Takie zmiany, które są nieprzypadkowe, przemyślane, zgodne z nami, wdrażane na spokojnie.
Wspierasz innych w zawodowych zmianach? Ten zestaw narzędzi może zasilić Twój "narzędziownik" coacha, trenera, HR Menedżera, lidera.
Fazy zmiany według Kurta Lewina
Jeśli interesuje Cię zawodowa zmiana, warto najpierw przyjrzeć się i zrozumieć etapy zjawiska jakim jest zmiana. Ciekawą koncepcję zmiany proponuje Kurt Lewin w swoim Sekwencyjnym Modelu Wprowadzania Zmian. Opisuje trzy fazy:
- Rozmrożenie – etap rozmrażania starych struktur. Na tym etapie kierują nami sprzeczne emocje. Z jednej strony odczuwamy strach przez nieznanym, ale z drugiej, budzi się w nas ekscytacja, gdy zastanawiamy się, co teraz może się wydarzyć. Najważniejsza jest tutaj świadomość i samoakceptacja zmian i pojawiających się emocji.
- Zmiana – tutaj zachodzi zmiana i pojawiają się nowe procesy. Często, na tym etapie, potrzebować będziemy wsparcia z zewnątrz we wdrażaniu nowych pomysłów. Najważniejszy jest dobry plan, który będzie brać pod uwagę nasze zasoby, czas oraz okoliczności wprowadzania zmiany.
- Zamrożenie – jest to etap, na którym wprowadzone już zmiany zaczynamy postrzegać jako stan dla nas naturalny. Aby utrzymać nową sytuację, ważne są pozytywne wzmocnienia i nagrody. Doceń swoją pracę i to co osiągnąłeś wraz z wprowadzeniem zmiany.
Na jakim jesteś teraz etapie? Czym dla Ciebie jest ten etap, jak go przechodzisz? Czego teraz potrzebujesz?
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat teorii Kurta Lewina? Napisałam o tym artykuł TUTAJ, zajrzyj.
Rozmrożenie
- Jakie utarte ścieżki nie prowadzą już do Twoich celów?
- Co się w Tobie zmienia?
Zmiana
- Co jest sednem Twojej zmiany?
- Kto Cię w zmianie wspiera?
Zamrożenie
- Co w zachodzących zmianach chcesz utrwalać, zatrzymać na dłużej?
- Z czego będziesz dumny po czasie?
Zestaw narzędzi wspierający zmianę
Zastanawiając się nad zmianą, formułując plan jej wprowadzania, czy nawet na etapie ewaluacji już podjętych działań, przydatne mogą okazać się różnego rodzaju ćwiczenia rozwojowe. Przyjrzyj się tym poniżej. Przejdź je, wypełnij, zapisz. Zastanów się do czego Cię zapraszają i w jaki sposób możesz je wykorzystać, zarówno we własnej zmianie, jak i we wspieraniu innych na nowej zawodowej ścieżce.
Misja wszystkich misji
To ćwiczenie jest idealne na początek, bo zabiera nas baaaardzo do przodu i baaaardzo do tyłu. Pomaga pomarzyć i cofnąć się do przeszłości. Lubię je stosować w pierwszych krokach zawodowych zmian. Jest głębokie, a przecież na czym warto osadzać zawodowe zmiany, jak nie na tym co nam w duszy gra? Wypełnione solidnie – ułatwia dotarcie do wartości.
Ćwiczenie [1] polega na uzupełnieniu poniższych zdań, kierując się pierwszym impulsem:
- Kiedy byłem małym dzieckiem, w wieku wczesnoszkolnym, chciałem być… kiedy dorosnę, ponieważ chciałem (robić, zajmować się, działać)…
- Zanim opinie lub sugestie innych, często ważnych dla mnie osób, stały się dla mnie drogowskazem, chciałem (robić, mieć, być)…
- Rzeczy, które wychodzą mi bez wysiłku, to…
- Ludzie, którzy o mnie mówią (nawet jeśli się z tym nie zgadzam lub tego nie doceniam), najbardziej lubią we mnie… podziwiają…
- To, co mnie często ekscytuje, angażuje i ożywia, to…
- Emocja, która jest dla mnie tajemnicą, a jednocześnie mam poczucie, że ją odnajduję (w poezji, filmach, muzyce, podróżach, potrawach, sporcie), to…
- Prawdziwym spełnieniem, gdybym mógł poprosić o to czarodzieja lub złotą rybkę, byłoby…
- To, co czyni moje życie wartościowym i potrzebnym, to… dlatego, że…
- Chciałbym, żeby inni odczuwali w mojej obecności…
- Gdybym znalazł się nieoczekiwanie na bezludnej wyspie i nie miała nic, to miałabym jednak…
Pomyśl przez chwilę o wszystkim, co zapisałeś. Zastanów się przez kilka sekund, jak chciałbyś, żeby wyglądało Twoje życie. Teraz w krótkim zdaniu określ swoją misję. Napisz to zdanie i niech zaczyna się od słów: Jestem… Możesz użyć formuły: Chcę być…
I jak? Co odkrywasz? Co czujesz po zrobieniu tego ćwiczenia? Jaki Twoja zawodowa zmiana ma z tym związek?
6 kroków do zmiany
Kolejne ćwiczenie [2] pozwala nam na rozbicie czekającej nas zmiany na 6 prostych kroków. Ponownie – przygotuj coś do pisania, usiądź wygodnie i….
- Na początek, przygotuj listę „chcę więcej”.
Zastanów się, co już masz oraz brak czego sprawia, że wciąż czujesz niedosyt. Uzyskanie czego poprawiłoby Twoją sytuację, samopoczucie, nastrój? Wypisuj wszystko, śmiało. - Następnie, przygotuj listę „chcę”.
Polega na wypisaniu wszystkiego, czego nie masz, a co chcesz mieć. Nie poddawaj ocenie oraz krytyce tego, co piszesz, nie poprawiaj i nie koryguj wymienianych pragnień. - Ostatnia lista, którą masz sporządzić, to lista „zmian fantastycznych”.
Zastanów się i wypisz, jakie zmiany wprowadził/abyś w życiu, gdybyś wiedział/a, że są możliwe do realizacji. Jakie działania byś podjął/ęła? - Kolejnym krokiem jest „wewnętrzna moc analizy”.
Przejrzyj teraz stworzone listy. Zastanów się, które pozycje są dla Ciebie najważniejsze? Które aż proszą się o zmianę? Może któreś szczególnie przyciągają Twoją uwagę? - Jest to etap, na którym wybierasz i podejmujesz decyzję.
Wybierz zmianę, która przemawia do Ciebie najmocniej. Która zadowoli Cię najbardziej? Poszukaj sposobów na jej spełnienie. Zapisz je. - Ostatni etap to pozostanie otwartym na zmiany.
Staraj się regularnie wracać do tych list, uaktualniaj je, decyduj i wdrażaj kolejne ważne dla Ciebie zmiany.
Moje zasoby – talenty i model FIES
Planując zmianę, wchodząc na nową ścieżkę rozwojową, warto najpierw zastanowić się co już posiadamy , co jest naszą bazą. Jakie zasoby pozwolą nam osiągnąć zamierzony cel? Czy będzie nim awans, zmiana pracy czy założenie własnej dzielności?
Korzystanie z własnych zasobów jest możliwe, gdy jesteśmy ich świadomi. Świadomość własnych talentów wpływa nie tylko na szanse osiągnięcia zmian, ale także na ich utrzymanie. Talent według Gallupa jest naturalnie powtarzającym się wzorcem:
- myślenia,
- odczuwania,
- reagowania,
który może być produktywnie wykorzystany.
Warto poznać swoje zasoby, zobaczyć je, spisać. Zastanów się teraz – jaką masz wiedzę, umiejętności, a jakie talenty. Zastanów się, na czym może być zbudowana Twoja zawodowa zmiana.
Wiedza: Z jakiej dziedziny posiadasz najwięcej informacji? O czym jesteś w stanie opowiedzieć
innym? W jakim obszarze zdobywałeś wiedzę w czasie swojej edukacji?
Umiejętności: Co najlepiej Ci wychodzi? Jaka aktywność jest Twoją mocną stroną? Co umiesz zrobić sam?
Talenty: Jakie masz zdolności i widzisz je od dzieciństwa? Nauka czego nigdy nie sprawiała Ci trudności? Co jest dla Ciebie intuicyjne i proste?
Co widzisz w swoich zapiskach? Czy coś przeważa – wiedza, umiejętności, talenty? Czego potrzebujesz wdrażając wybraną przez siebie zmianę zawodową?
Jakie jeszcze zasoby posiadasz? Wypisz je, zgodnie z MODELEM FIES. Zanotuj wszystko co posiadasz w obszarach: Fizycznym, Intelektualnym, Emocjonalnym, Społecznym. Zrób takie cztery listy, notuj wszystko co przychodzi Ci do głowy. Wszystko co masz, co wiesz, co czujesz, kogo znasz.
Następnie poddaj te listy analizie:
– Co jest szczególnym zasobem? Co mogę docenić? Na czym „budować” moją zmianę?
– Czego najbardziej brakuje? O co jeszcze mogę zadbać? Jak mogę to zdobyć?
Moje kompetencje okiem DISC D3
-
DISC opisujący 4 style zachowania – Dominujący, Wpływowy, Stały i Sumienny, na które składają się takie komponenty jak, między innymi:
-
styl komunikacji jednostki
-
zakres decyzyjności
-
reakcja na pojawiającą się zmianę
-
analityczność myślenia
-
reakcja i odporność na stres
-
styl organizacji pracy własnej
-
-
TEAMS prezentujący 5 charakterystycznych ról, które podejmuje się działając w zespole:
-
Kreator
-
Realizator
-
Analityk
-
Koordynator
-
Strateg
-
-
VALUES czyli wyznawane wartości i ich wpływ na decyzje i podejmowane działania:
-
Lojalność
-
Niezależność
-
Równość
-
Uczciwość
-
-
BAI opisujący 6 postaw, które są naszymi wewnętrznymi motywatorami:
-
Wewnętrzny spokój
-
Solidarność
-
Wpływ
-
Ekonomia
-
Artyzm
-
Wiedza
-
Co widzisz u siebie? Jakie masz motywatory, jakie wartości, jaki styl działania charakteryzuje właśnie Ciebie? Jeśli chcesz wykonać test, interesuje Cię taka diagnostyka – TUTAJ poczytasz więcej.
Na koniec – popatrz na wszystkie swoje zapiski. Jakie masz teraz refleksje?
Co te ćwiczenia Ci dały, co pokazały?
Od czego zacznie się Twoja zawodowa zmiana?
Jaki wykonasz pierwszy krok?
Może masz swoje ulubione ćwiczenia wspierające innych w zawodowych zmianach? Podziel się w komentarzu, zapraszam.
Zapisz się na autorski program rozwojowo-superwizyjny COACH Z PERSPEKTYWAMI™.
Chcesz się uczyć ze mną narzędzi wspierających innych w zmianie zawodowej?
99 dni intensywnej nauki i doświadczania! Sesje grupowe i indywidualne – praca w dopasowaniu do potrzeb uczestników.
Dzięki kursowi wzmocnisz poczucie pewności w pracy jako coach, poznasz wiele ciekawych metod, zyskasz wspaniałą grupę wsparcia.
Więcej informacji TUTAJ! Zapraszam!
PODOBNE WPISY:
Bibliografia:
[1] M. Bennewicz, Coaching, czyli restauracja osobowości, Warszawa 2008, s. 274 – 27.
[2] W. Porosło, O. Rzycka, Menedżer coachem. Jak rozmawiać, by osiągnąć rezultaty, 2015, s. 92-93.
– Stefańska, B., Talenty Gallupa, https://potencjalosobowosci.com/gallup/ [dostęp: 27.11.2020].
– Bara, M. (2015), Talenty wg Gallupa – Cliftonstrengths. Alfabet talentów.
– Model mocnych stron wg Gallupa, Projekt Gamma, https://www.projektgamma.pl/strefa-wiedzy/wiki/Gallup [dostęp: 27.11.2020].