Praca z wartościami w zespołowym kontekście

Praca z wartościami! Ależ to jest fundament rozwoju osobistego. Baza zawodowych zmian. Niezbędnik lidera. Wsparcie w budowaniu zgranych zespołów. Chyba każdy czytający ten artykuł coach, trener, HR Menedżer przyzna, że praca z wartościami jest wartościowa, prawda?
W szkołach coachingu, na rozwojowych kursach, uczymy się różnych sposobów na pracę z wartościami. Możemy wybierać je z dostępnej listy, wyłapywać je z opowieści Klienta. Albo pracować z nimi na kole, w tabeli. Sposobów jest mnóstwo. Co ważne, możemy je także diagnozować.

VALUES - Wyznawane wartości

Chcąc budować dobrze współpracujący zespół, warto wiedzieć, na czym tak naprawdę zależy naszym pracownikom. Tu pomocna jest praca z wartościami! Wyznawane przez nich wartości, nie tylko wpływają na to, co chcą robić, ale także na to, jakie działania podejmują, aby osiągnąć dany cel. Praca z wartościami pozwala wybrać optymalną ścieżkę rozwoju i kierunki zmian. 

Wspierając innych w pracy z wartościami, a szczególnie wspierając zespoły, korzystam z testu VALUES, w ramach pełnej diagnozy DISC D3™ .

Lubię bardzo, bo to 4 wartości, a nie morze słów:), bo to konkret dający mocny wgląd:
praca z wartościami

LOJALNOŚĆ

Osoba będzie lojalna wobec współpracowników czy organizacji. Przestrzega zasad, na które się zgodziła. Jej działania będą skupione na realizacji celów zgodnych z wartościami wyznawanymi przez organizację i jej pracowników. Ważny jest dla niej autorytet innych osób. W życiu będzie kierować się poczuciem odpowiedzialności. W pracy zauważalne będzie wysokie zaangażowanie w działanie, aktywność i wywiązywanie się z obowiązków. W związku z dużą potrzebą działania w zgodzie z zasadami i wartościami organizacji, może ograniczyć się do jednego stylu myślenia i niższej elastyczności pracy.

praca z wartościami

RÓWNOŚĆ

Dla tej osoby równość obowiązków, praw, zadań, przywilejów i traktowania będzie sprawą nadrzędną. Nie będzie uznawać wyjątków dla nierównego traktowania jako naturalnej sytuacji pracy w organizacji z konkretną hierarchią. W związku z tym, może obawiać się pojawienia się wewnętrznego konfliktu w grupie czy całej organizacji, który mógłby zachwiać równowagę i równość. Będzie dążyć do szczęścia, a w działaniu kierować się wyrażaniem siebie. Sposób pracy może skupiać się na aktywności ukierunkowanej na byciu akceptowanym przez pozostałych członków zespołu.

praca z wartościami

NIEZALEŻNOŚĆ

Osoba będzie ceniła sobie wolność działania i podejmowania decyzji. Będzie starała się funkcjonować według własnych zasad, które umożliwiają jej wyrażanie siebie, swoich odczuć, wartości i myśli. Swoją aktywność będzie nakierowywać na odczuwanie samozadowolenia oraz pracy zmierzającej do samorealizacji. W związku ze swoim stylem funkcjonowania, może częściej znajdować się w sytuacjach skrajnych, uniemożliwiających osiągnięcie porozumienia, przez co jedynym jej wyjściem będzie wygrana lub przegrana.

praca z wartościami

UCZCIWOŚĆ

W swoich relacjach z innymi jest bardziej skłonna do wypracowania kompromisów. Cechuje się względną elastycznością co do wypracowanych zasad, jednak zawsze pamięta o celu, do którego dąży. Kładzie duży nacisk na dobrą współpracę zespołową oraz panującą w grupie zgodę. Stara się unikać i przeciwdziałać sytuacjom, które postrzega za niesprawiedliwe lub sprzeczne z jej własnym poczuciem uczciwości. W działaniu charakteryzuje się dużym osobistym zaangażowaniem, może jednak w procesie pracy i osiągania celów przecenić swoje możliwości i posiadane zasoby.

Zobacz jeszcze w filmiku, co daje praca z wartościami w indywidualnym i zespołowym kontekście. Sprawdź, jak popatrzenie okiem wartości na siebie i na członków zespołu, przekłada się na efekty.

Zapraszam przy okazji na całą serię filmów – poznaj ze mną DISC D3™ od Effectiveness – Badania kompetencji” z bliska. Zobacz jak możesz wykorzystać je np. przy zmianie pracy, poznawaniu siebie, w pracy zespołowej, jako menedżer, w wyzwaniach HR.
 
 

Co myślisz? Która, z opisanych wartości jest Tobie najbliższa? Co, taka autorefleksja wnosi do Twojego rozumienia siebie, swoich wyborów i podejmowanych decyzji? 

Udzielając informacji zwrotnej po wykonaniu diagnozy, często w tym punkcie, rozmawiamy mocno, głęboko, prawdziwie. Moi Klienci szeroko otwierają oczy, bo znajdują odpowiedzi na nurtujące ich pytania, mówią: „Już wiem, dlaczego tak postąpiłam.” „Teraz wyjaśnia mi się, dlaczego w poprzednim miejscu pracy się dusiłem.” „Jak ktoś mi depcze po wartościach – odchodzę z takiego miejsca pracy.” Praca z wartościami pozwala na głębszą analizę naszych działań i motywacji. 

To uwalniające doświadczenie. Dodające mocy, bo wierzę, że siłą lidera, pracownika i członka zespołu jest jego samoświadomość. 

19 wartości dzięki którym możesz działać

Na wartości możemy popatrzeć też z innej perspektywy. Jeśli potrzebujesz „gotowca”, zamkniętej listy wartości, z których Klient ma wybierać jemu najbliższe, możesz skorzystać z 19 wartości opisanych w zmodyfikowanym modelu koła wartości Schwartza. Według tego modelu, wartości można przyporządkować do 4 nadrzędnych kategorii, którymi są: 

  • Otwartość na zmianę,
  • Umacnianie siebie,
  • Zachowawczość,
  • Przekraczanie siebie.

OTWARTOŚĆ NA ZMIANĘ

Osoby uznające tę wartość za ważną, cenić będą niezależność myślenia oraz wolności. Chętnie będą poszukiwać i wybierać własne idee. Skupiać się będą na rozwijaniu własnych umiejętności i ogólnym samorozwoju. Ważna jest dla nich możliwość kształtowania własnego poglądu na otaczający ich świat, bez uczucia nacisków i presji zewnętrznych.

Polega na dążeniu do niezależności w podejmowaniu decyzji, a zwłaszcza w ich realizacji. Osoba będzie doceniać możliwość swobodnego realizowania własnych celów oraz wolność w wyborze podejmowanych przez siebie działań, taktyk i strategii.

Skupia się na dążeniu do zmienności. Ceni sobie nowość.

Osoba skupia się na doznawaniu przyjemności. Ważne jest dla niej zaspokojenie potrzeb zmysłowych. Hedonizm jest wartością znajdującą się na pograniczu kategorii otwartości na zmianę i umacnianiu siebie.

UMACNIANIE SIEBIE

Hedonizm jest wartością znajdującą się na pograniczu kategorii otwartości na zmianę i umacnianiu siebie. Opis wartości jest ten sam jak w przypadku kategorii otwartości na zmianę. 

Ukierunkowanie działań na osiągnięcie osobistego sukcesu, który będzie zgodny ze społecznymi standardami.

Opiera się na chęci sprawowania kontroli i władzy nad innymi. Przyjmowaniu ról umożliwiających zarządzanie innymi.

Posiadanie władzy nad zasobami i dobrami. Osoba będzie dążyć do możliwości sprawowania kontroli nad materialnymi i społecznymi zasobami w środowisku ją otaczającym.

Polega na podtrzymywaniu i ochronie swojego publicznego wizerunku. Dla osoby najważniejsze będzie osiągniecie wysokiego statusu społecznego oraz unikanie sytuacji, które mogą prowadzić do upokorzenia czy odczuwania wstydu. Prestiż jest wartością znajdującą się na pograniczu kategorii umacnianie siebie i zachowawczość.

ZACHOWAWCZOŚĆ

Prestiż jest wartością znajdującą się na pograniczu kategorii umacnianie siebie i zachowawczość. Opis wartości jest ten sam jak w przypadku kategorii umacnianie siebie.

Opiera się na dążeniu do odczuwania bezpieczeństwa w najbliższym, bezpośrednim otoczeniu. 

Osoba cenić będzie odczuwanie bezpieczeństwa i stabilność w społeczeństwie, w którym obecnie funkcjonuje i jest jego częścią.

Skupia się na zwracaniu uwagi oraz podporządkowaniu się panującym regułom i prawu.

Osoba będzie starała się unikać sytuacji, które mogą krzywdzić innych. Sama będzie się pilnować, aby jej działania nie wpływały negatywnie na innych.

To akceptacja i podtrzymywanie zwyczajów, idei i tradycji panujących we własnej kulturze, religii lub rodzinie. Osoba będzie charakteryzowała się wysokim poczuciem szacunku i respektu w stosunku do tradycji.

Polega na uznaniu małej istotności swojego miejsca w świecie i historii. Pokora jest wartością znajdującą się na pograniczu kategorii zachowawczość i przekraczanie siebie.

PRZEKRACZANIE SIEBIE

Polega na uznaniu małej istotności swojego miejsca w świecie i historii. Pokora jest wartością znajdującą się na pograniczu kategorii zachowawczość i przekraczanie siebie.

Osoba ceni sobie bycie niezawodnym. Będzie dążyła do bycia osobą godną zaufania w grupie, zespole czy społeczeństwie, w którym funkcjonuje.

Skupia się na dbaniu i trosce o dobro innych członków grupy, zespołu czy społeczeństwa.

Polega na dążeniu jednostki do równości, sprawiedliwości i dobra wszystkich ludzi.

Osoba zwraca uwagę na ochronę środowiska naturalnego oraz ochronę przyrody.

Charakteryzuje się akceptacją i zrozumieniem innych osób, nawet w przypadku wyraźnie dostrzegalnych różnic w myśleniu, czy sposobie działania.

Zainspirowani?

Mam nadzieję, że artykuł zaprasza Cię do głębszej pracy z wartościami. Jeśli masz swoje ulubione sposoby – podziel się w komentarzu. Szykuję narzędziowy eBook, w którym będą gotowe scenariusze dzięki którym praca z wartościami będzie łatwiejsza. Jeśli nie chcesz przegapić przedsprzedaży – zapisz się do newslettera i bądź ze mną na bieżąco :)

PODOBNE WPISY:

  1. DISC D3™ – Kompendium Wiedzy
  2. Narzędzia zmieniające perspektywę
  3. Cytaty o zespołach

Źródła:

https://effectiveness.pl/

Chandrasekaran, A., B., Megha, M., Sweetlin, M. An Automated Compatibility Prediction Engine using DISC Theory Based Classification and Neural Networks.

Cieciuch, J. (2013). Kształtowanie się systemu wartości. Od dzieciństwa do wczesnej dorosłości. Wydawnictwo Liberi Libri.

  • Awans i co dalej? – recenzje książki

    Książka „Awans i co dalej?” to skarbnica praktycznej wiedzy. Zaprosiłam do jej współtworzenia liderów i liderki z dużym doświadczeniem oraz ludzi, którzy skutecznie wspierają innych […]

  • Awans i co dalej? – PREMIERA

    Dziś wielki dzień! Moja książka „Awans i co dalej? 99 dni na odnalezienie się w nowej roli” ma swoją premierę!Włożyłam w tę publikację mnóstwo czasu i […]

  • Rozruszaj swój mózg #Recenzja 23

    Są takie publikacje, które trudno doczytać do końca. Nie dlatego, że są nudne, tylko tak zachęcające do działania. Taka jest właśnie książka „Rozruszaj swój mózg” A. […]