Prosto dla lidera

Ilekroć, jako zapalony coach zespołowy, zagłębiałam się w tajniki zarządzania zespołem, tylekroć myślałam, że to bardzo skomplikowana sprawa, że tyle w niej zmiennych, powiązań, oddziaływań, zależności.

Okazuje się, że nie taki temat straszny jak się mu przyjrzeć okiem starszej i przykurzonej już nieco teorii Johna Adair z 1986 roku. Trzy okręgi, trzy główne składowe – tylko tyle i aż tyle.

Co ciekawe – kolejne, nowoczesne teorie często sprowadzają się właśnie do założeń tejże, niepotrzebnie może ją komplikując? Oceńcie sami. Jam zachwycona.

John Adair pisze, iż sednem odpowiedzialności lidera jest:

3 ELEMENTY - LIDER

I patrząc na te trzy obszary można dokonać samodzielnej, albo we współpracy z np. coachem,  analizy tak szerokiej i pogłębionej, że hej! Poniżej propozycje ćwiczeń do wykonania:

Na początek można przerysować te 3 okręgi na flipchart i wypełniać poszczególne okręgi hasłami, symbolami i najpierw zastanowić się jaki chcesz mieć stan docelowy, do czego dążysz. Stwórz niczym niekrepowaną wizję, w której króluje pełnia zarządzania. Najlepiej osadź to w czasie – wybierz konkretną datę.

WYKONANIE ZADANIA:

Co dla mnie oznacza wykonanie zadania? Po czym poznam, że odnieśliśmy sukces? Dzięki jakim zasobom uda nam się zrealizować postawione cele?

BUDOWANIE I UTRZYMANIE ZESPOŁU:

Jak zespół będzie funkcjonował jak zadanie zostanie wykonane? Dzięki jakim osobom w zespole wykonanie zadania się powiedzie? Jakie zasady i sposoby działania poszczególnych członków zespołu  przyczynią się do sukcesu?

ROZWÓJ JEDNOSTKI:

Czym dla zespołu będzie rozwój? Co będzie dla Ciebie i dla nich oznaczać realizacja tej potrzeby? Jaki sposób uznania i nagradzania będzie stymulować rozwój zespołu i przyczyniać się do wykonywania zadań?

Następnie na drugim plakacie zrób analogiczne trzy kręgi i zobrazuj na nich swoją rzeczywistość. To, jak funkcjonujecie dzisiaj. Na ile zadanie jest wykonywane, zespół jest zbudowany, a poszczególni jej członkowie się rozwijają? Bądź szczery.

Trzecie ćwiczenia polega na poszukiwaniu opcji działań. Przyglądając się flipchartowi ze stanem docelowym i temu obrazującemu dzień dzisiejszy – możesz wygenerować dziesiątki zadań, które staną się pomostem pomiędzy teraźniejszością i przyszłością. Następnie możesz nadać im rangi, rozplanować w czasie i wybrać pierwsze, od którego zaczniesz.

Patrząc z lotu ptaka na te trzy uniwersalne potrzeby zarządzanego zespołu masz szansę zobaczyć więcej, odkryć dźwignię, która ruszy do przody całą maszynę pomniejszych działań i zależności.

Warto, po takim szerokim horyzoncie, skupić się bardziej na tym, na co mamy największy wpływ – czyli na samym siebie. W czwartym ćwiczeniu zachęcam Cię Drogi Liderze, do autodiagnozy poszczególnych głównych funkcji przywódczych, do których należą:

Inicjowanie  – Jak zachęcam do rozpoczęcia pracy/wskazuję kierunek/rozpalam entuzjazm?

Regulowanie – Jak wpływam na kierunek i tempo pracy/wskazuję limity czasowe/precyzuję cel?

Informowanie – Jak przekazuję informacje/odpowiadam na pytania/sprawdzam zrozumienie?

Wspieranie – Jak rozładowuję napięcia/harmonizuję/motywuję/zachęcam?

Ocenianie – Jak pomagam w ocenie decyzji, celów i procedur?

Warto zastanowić się, która funkcja w największym stopniu wpływa na realizację wizji z pierwszego flipcharta? Jak możesz jeszcze dać jej przestrzeń? Co robić, żeby stała się siłą napędową pozytywnych zmian? Która funkcja jest główną silną stroną, a która wymaga jeszcze pracy?

I kolejne piąte ćwiczenie – ponownie w formie sesji burzy mózgu. Zapisz bezkrytcznie wszelkie pomysły – co możesz zrobić, jakie podjąć działania, czego się dowiedzieć, z kim porozmawiać, żeby rozwijać się i przybliżać się do obranego celu?

Wybierz jeden pomysł i.. ZRÓB PIERWSZY KROK, POTEM JUŻ IDZIE!

Źródło: J. Adair „Anatomia biznesu. Budowanie zespołu.”

N. Thomasa „Tworzenie zespołów i motywacja według Johna Adaira.”

  • Awans i co dalej? – recenzje książki

    Książka „Awans i co dalej?” to skarbnica praktycznej wiedzy. Zaprosiłam do jej współtworzenia liderów i liderki z dużym doświadczeniem oraz ludzi, którzy skutecznie wspierają innych […]

  • Awans i co dalej? – PREMIERA

    Dziś wielki dzień! Moja książka „Awans i co dalej? 99 dni na odnalezienie się w nowej roli” ma swoją premierę!Włożyłam w tę publikację mnóstwo czasu i […]

  • Rozruszaj swój mózg #Recenzja 23

    Są takie publikacje, które trudno doczytać do końca. Nie dlatego, że są nudne, tylko tak zachęcające do działania. Taka jest właśnie książka „Rozruszaj swój mózg” A. […]