Rocznica wydania książki „Coaching zespołowy”

12 maja to piękna data, to dzień premiery książki "Coaching zespołowy", którą napisałam wraz z Rafałem Szewczakiem i Michałem Bloch. Z racji, że zbliża się ta data - postanowiłam przypomnieć Wam o czym jest ta książka, co w niej znajdziecie, komu, kiedy i w czym może pomóc. W artykule znajdziecie link do darmowego fragmentu, poznacie treść licznych recenzji i filmik opisujący co jest w środku. 
Dodatkowo - na sklepie https://sklep.zmienperspektywe.pl wielka promocja na zakup książki z autografem. Pierwszy raz tak wielka! Jak świętować rocznicę, to świętować! :)

Coaching zespołowy - Praktyczny przewodnik dla liderów, trenerów, konsultantów i nauczycieli.

Z książki dowiesz się przede wszystkim: 

  • Czym jest coaching zespołowy i kiedy się go stosuje?
  • Jak wygląda proces coachingu zespołowego?
  • Jakie są modele, techniki i narzędzia wykorzystywane w coachingu zespołowym?
  • Jakie są drogi rozwoju coacha zespołowego?
  • Jak przebiega superwizja w coachingu zespołowym?

To nasza druga wspólna książka, pierwsza „Coaching grupowy” – dostępna jest np. TUTAJ.

O autorach

Rafał Szewczak – jest superwizorem i trenerem coachingu oraz psychologiem. Od lat szkoli trenerów i coachów. Pomaga w rozwoju coachingowych i trenerskich biznesów. Jego pecjalizacją jest coaching zespołów w kryzysie. Współzałożyciel Pracowni Coachingu NOVO oraz współautor książki Coaching grupowy. Prowadzi bloga Rafał Szewczak, Twój nauczyciel coachingu (rafalszewczak.com).

Joanna Grela – jest psychologiem, coachem akredytowanym przez ICF (International Coach Federation) na poziomie PCC (Professional Certified Coach) i superwizorem coachingu. Jako trener specjalizuje się wspieraniu liderów tuż po awansie oraz budowaniu zgranych zespołów. Jest certyfikowanym konsultantem narzędzia DISC D3™. Autorka programu rozwojowo-superwizyjnego Coach z Perspektywami™. Współautorka książki Coaching grupowy oraz autorka bloga Zmień Perspektywę (joannagrela.pl).

Michał Bloch – psycholog, posiada najwyższą akredytację coachingową – Master Certified Coach ICF (MCC). Jest trenerem oraz superwizorem coachów zespołowych i grupowych. Certyfikowany coach mentor, pracuje z osobami przygotowującymi się do akredytacji w International Coach Federation. Jest dyrektorem programowym Studium Zawodowego Coacha Biznesu – kursu z ACTP, najwyższą akredytacją nadawaną szkoleniom przez ICF. Współautor książki Coaching grupowy. Twórca idei wolnego lancera (wolnylancer.pl), propagator budowania biznesu na marce osobistej.

Spis treści, czyli co znajdziesz w książce

Wprowadzenie

Część I. Coaching zespołowy jako metoda wspierania zespołów

Rozdział 1. Istota i warunki coachingu zespołowego 
Rozdział 2. Zastosowania coachingu zespołowego
Rozdział 3. Kompetencje coacha zespołowego

Część II. Proces coachingu zespołowego 

Rozdział 4. Struktura procesu coachingu zespołowego 
Rozdział 5. Przygotowanie do coachingu zespołowego 
Rozdział 6. Sesja otwierająca 
Rozdział 7. Sesja diagnostyczna 
Rozdział 8. Sesja ustalania celów 
Rozdział 9. Dalsze sesje – poszerzanie świadomości zespołu i praca nad wyzwaniami 
Rozdział 10. Sesje zamykające proces coachingu 
Rozdział 11. Utrzymanie efektów coachingu 

Część III. Modele, techniki i narzędzia wykorzystywane w coachingu zespołowym 

Rozdział 12. Model GROW 
Rozdział 13. Proces grupowy 
Rozdział 14. Dysfunkcje pracy zespołowej 
Rozdział 15. Wywiad motywujący 
Rozdział 16. Ćwiczenia interakcyjne 
Rozdział 17. Umowy w zespole 
Rozdział 18. Analiza pola sił 
Rozdział 19. Profilowanie zespołu i psychometria 
Rozdział 20. Warsztaty wartości 
Rozdział 21. Perspektywa systemowa w pracy z zespołem 
Rozdział 22. Psychoedukacja 
Rozdział 23. Sesje informacji zwrotnej 
Rozdział 24. Rytuały w pracy z zespołem 
Rozdział 25. Gadżety i karty coachingowe 
Rozdział 26. Gamestorming 
Rozdział 27. HPI – Human Performance Improvement 
Rozdział 28. Design Thinking
Rozdział 29. Team Canvas 
Rozdział 30. Zespoły X 
Rozdział 31. Ewaluacja 
Rozdział 32. Technika wspierająca zespół 

Część IV. Superwizja i rozwój coacha zespołowego 243

Rozdział 33. Drogi rozwoju coacha zespołowego 
Rozdział 34. Superwizja w coachingu zespołowym 

Część V. Przykłady procesów coachingu zespołowego 

Zakończenie 
Spis rysunków
Spis tabel, arkuszy i ćwiczeń
Literatura 

Opinie Czytelników

Nie ma, jak posłuchać tych, którzy książkę przeczytali. Poniżej recenzje, jakie dostaliśmy od naszych Szanownych Czytelników. CZYTAŁAŚ/EŚ? Daj znak co myślisz! Czekam na Wasze refleksje, opinie, wskazówki na przyszłość. 

Bardzo cenię sposób, w jaki pisze to coachingowe autorskie trio w składzie: Rafał Szewczak, Joanna Grela i Michał Bloch. Po ich poprzedniej książce, Coaching grupowy, w ręce czytelników trafia kolejna znakomita pozycja adresowana do praktyków ― Coaching zespołowy. Specjaliści wspierający rozwój ludzkiego potencjału w organizacjach: coachowie, HR biznes partnerzy, trenerzy, menedżerowie czy osoby zarządzające projektami bez wątpienia będą do tej książki często zaglądać po konkretne modele, techniki i narzędzia coachingowe, użyteczne w pracy z zespołami. To także gotowy podręcznik dla uczestników kursów specjalizacyjnych w obszarze coachingu zespołowego ― zawiera opis warunków stosowania takiego podejścia, charakterystykę kluczowych etapów procesu oraz spis kompetencji koniecznych do właściwego wypełniania roli coacha zespołowego. W książce można ponadto znaleźć przykłady procesów coachingu zespołowego, a także narzędzia ułatwiające analizę sytuacji, w jakiej znajduje się zespół, na przykład diagnozę potencjalnych dysfunkcji, zachodzące w nim zależności oraz socjome- tryczny opis relacji, ról czy mocnych stron poszczególnych członków zespołu. Regularnie będę rekomendować tę książkę moim studentom na kierunku coaching profesjonalny.

dr Lidia D. Czarkowska – założycielka Centrum Coachingu i Mentoringu Akademii Leona Koźmińskiego, dyrektor Instytutu Jakości Życia, superwizor Izby Coachingu

Coaching zespołu jako proces wspierający go w stawaniu się doskonale funkcjonującym organizmem łączy facylitację, elementy pracy warsztatowej, treningu rozwojowego czy zarządzania. Ta publikacja z jednej strony w prosty i przejrzysty sposób pokazuje złożoność metody i szerokie spektrum koncepcji, z których można czerpać, z drugiej ― począwszy od podstaw, pozwala krok po kroku poznać i zrozumieć tę metodę. Stanowi więc lekturę zarówno dla coachów chcących rozwijać się w dziedzinie coachingu zespołu, jak i dla osób zastanawiających się nad wykorzystaniem go w swojej organizacji. Warte podkreślenia jest również to, że autorzy opierają się na standardach uznanych organizacji coachingowych, co przyczynia się do profesjonalizacji coachingu. Zachęcam do przeczytania i sięgania po tę lekturę w swojej pracy. 

Bartosz Berendt – akredytowany coach i superwizor, prezes Izby Coachingu

Współczesna literatura coachingowa wzbogaciła się o niezmiernie wartościową i długo oczekiwaną publikację Coaching zespołowy. Moim zdaniem takiej książki jak ta ― tak systematycznie i dogłębnie przedstawiającej problematykę coachingu zespołowego ― dotąd nie było, z tym większą radością ją przyjmuję. Pragnę gorąco podziękować autorom, którzy zdecydowali się na omówienie tego ważnego, choć pomijanego obszaru coachingu.

To interesujące kompendium wiedzy z zakresu coachingu zespołowego w merytoryczny sposób ukazuje istotę i znaczenie tej metody, jej zastosowanie we wspieraniu rozwoju zespołów, charakterystykę procesu coachingu zespołowego, najważniejsze i przydatne modele, techniki, narzędzia wykorzystywane w tym obszarze. Inspirujący i motywujący jest rozdział poświęcony rozwojowi coacha zespołowego. Książka pozwala nie tylko zdobyć wiedzę teoretyczną, ale też rozwijać umiejętności i kompetencje potrzebne do tego, aby być profesjonalnym coachem zespołowym. Zachęca do systematycznej pracy nad sobą, podejmowania indywidualnych wyzwań, aby skutecznie i efektywnie realizować swoją rolę zawodową.

W publikacji przyjęto bardzo przejrzystą, spójną strukturę, treść w pełni odpowiada podjętym w poszczególnych rozdziałach i podrozdziałach tematom. Krótki wstęp do każdego rozdziału informuje i zachęca odbiorcę do zapoznania się z wybrną problematyką. Atutem recenzowanej pracy jest bogactwo zawartych w niej ćwiczeń, osobistych refleksji, spostrzeżeń, doświadczeń autorów. Praca została napisana zrozumiałym, przystępnym językiem i w mojej opinii może uzyskać status podręcznika akademickiego. Publikację tę gorąco polecam zarówno początkującym, jak i zaawansowanym w praktyce coachom, wykładowcom, którzy uczą coachingu, studentom kierunków ze specjalnością coachingwą, menedżerom, sympatykom coachingu.

Pragnę mocno podkreślić jej uniwersalne przeznaczenie. Zaprezentowany tutaj materiał pozwoli na lepsze zrozumienie funkcjonowania zespołu oraz wypracowanie własnego, niepowtarzalnego stylu pracy. Ta publikacja stanowi ogromną zachętę do pracy metodą coachingu zespołowego, przekonała mnie, jakie wymierne, wspaniałe rezultaty możemy osiągnąć, pracując w ten sposób. Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że będzie to odtąd mój bliski przewodnik w procesie samodoskonalenia i ciągłego uczenia się coachingu. Zostałam przekonana przez autorów publikacji o wysokiej wartości i mocy coachingu zespołowego. Pokazują oni ponadto, jak cenny, fascynujący i kreatywny jest proces coachingu, jakie płyną z niego korzyści. Bogactwo zaprezentowanych informacji, praktycznych wskazówek połączona jest z dojrzałością zawodową autorów, z ich doświadczeniem, reprezentowaną postawą etyczną, a zwłaszcza z oddaniem się pasji, którą jest coaching. Wysoki poziom wiedzy, świetny warsztat plus wyjątkowa osobowość autorów ― to wszystko dodatkowo wróżnia dzieło. Szczere gratulacje! Zachęcam do lektury.

dr Małgorzata Jedynak – certyfikowany coach ICI, wykładowca akademicki WSPA w Lublinie

Ta książka da się lubić! Konkretna, bez nadmiaru ozdobników i wypełniaczy, zawierająca same ważne i potrzebne informacje z mnósstwem przykładów i ćwiczeń, wziętych z praktyki autorów. Szczegółowo opisuje poszczególne etapy procesu coachingu zespołów, zwracając uwagę na istotne punkty procesu i przestrzegając przed możliwymi zagrożeniami. Szczególnie mocno rekomenduję część III książki, „Modele, techniki i narzędzia wykorzystywane w coachingu zespołowym”, oraz część V, w której zamieszczono przykłady proce- sów coachingu zespołowego. Jestem pewien, że lektura tej książki to dopiero początek Twojej z nią bliskiej i, jak sądzę, długiej, przyjaznej oraz satysfakcjonującej relacji. To rzecz niezbędna każdemu pracującemu z zespołami coachowi, trenerowi, mentorowi, facylitatorowi, nawet mediatorowi. Polecam!

Darek Niedzieski – coach PCC ICF, trener biznesu, konsultant neuroprzywództwa

Książka zawiera wszystko, co chcieliście wiedzieć o coachingu zespołów, nawet jeśli nie wiedzieliście, że należy o to zapytać.
Adam Gieniusz
coach, animator społeczności Coach Coachowi Coachem

Od dwudziestu lat wspieram zespoły w zwiększaniu ich efektywności. Pracując ze sportowcami, często powtarzam, że miarą jakości zespołu jest nie wynik, lecz wsparcie, którego udzielają sobie zawodnicy. Książka Coaching zespołowy jest niezwykle praktycznym przewodnikiem pokazującym, w jaki sposób zwiększyć efektywność wspomnianego wsparcia. Autorzy podjęli się bardzo trudnego zadania połączenia mocnej wiedzy na temat organizacji zespołowego procesu coachingowego z praktycznymi narzędziami i przykładami zastosowań. Książka ta jest zarówno doskonałym podręcznikiem dla osób chcących rozwijać swoje kompetencje w zakresie prowadzenia coachingu zespołowego, jak i fantastycznym zbiorem kryteriów oceny, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze coacha dla zespołu pracowników w swojej firmie. Polecam.

Wojciech Herra – www.wojciechherra.pl

Patrick Lencioni, jeden z wybitnych autorów zajmujących się tematyką funkcjonowania zespołów, cytowany również przez autorów Coachingu zespołowego, pisze że w praktyce zarządzania ludźmi w organizacjach prawdziwe zespoły to rzadkość. Czytając książkę Joanny, Rafała i Michała, odkryłem, dlaczego tak się dzieje. Po prostu menedżerowie nie znają w wystarczającym stopniu narzędzi do zastosowania w praktyce budowania świadomego zespołu. Coaching zespołowy wypełnia tę lukę. Znakomicie i logicznie poukładana zawartość, mnóstwo ćwiczeń, inspiracji, pomysłów do zastosowania od zaraz, nie tylko przez profesjonalnych coachów, lecz także menedżerów mających mniej doświadczenia w rozwijaniu podległych im ludzi. Wszystko podane w bardzo przystępny sposób, precyzyjne instrukcje mocno ograniczają ryzyko popełnienia błędów. Poza tym autorzy zachęcają czytelników, którzy podejmą trud przekuwania teorii na praktykę, do kontaktu i konsultacji. Po takiej dawce inspiracji, podanej przez autorów, za których nazwiskami kryją się marki znakomitych szkoleniowców, nie ma wyjścia, szanowni Czytelnicy ― trzeba zabrać się do pracy. A nasi ludzie docenią, o tym jestem przekonany. Joanno, Michale, Rafale ― dobra robota!

Robert Zegar – Dyrektor Sprzedaży w TUiR Warta

Więcej o książce? Zajrzyj na YouTuba

A może chcesz przekonać się na własne oczy, czy ta książka jest warta czytania? 
Jeśli tak, możesz pobrać darmowy rozdział w PDF, kliknij
TUTAJ

Zapraszam do składania zamówień książki przez sklep: https://sklep.zmienperspektywe.pl
Promocyjna cena 39zł (okładkowa to 54,90zł) obowiązuje tylko do daty 12.05.2022. Nie czekaj, zamów już dziś! :)

PODOBNE WPISY:

  1. Aplikacja do pracy online z zespołami i…
  2. Coaching zespołowy – kiedy to dobry pomysł?
  3. Jak poprowadzić kreatywne spotkanie z zespołem?

 

  • Awans i co dalej? – recenzje książki

    Książka „Awans i co dalej?” to skarbnica praktycznej wiedzy. Zaprosiłam do jej współtworzenia liderów i liderki z dużym doświadczeniem oraz ludzi, którzy skutecznie wspierają innych […]

  • Awans i co dalej? – PREMIERA

    Dziś wielki dzień! Moja książka „Awans i co dalej? 99 dni na odnalezienie się w nowej roli” ma swoją premierę!Włożyłam w tę publikację mnóstwo czasu i […]

  • Rozruszaj swój mózg #Recenzja 23

    Są takie publikacje, które trudno doczytać do końca. Nie dlatego, że są nudne, tylko tak zachęcające do działania. Taka jest właśnie książka „Rozruszaj swój mózg” A. […]