Role zespołowe – skuteczny sposób na zespołową analizę

"Mam zespół i coś w nim nie idzie tak, jak trzeba."
"Niby wszystkim w zespole zależy, ale jak patrzymy całościowo, to pewne zadania nie są realizowane."
"Nie bardzo wiem kogo teraz warto zatrudnić do zespołu."

Masz takie dylematy?

W szukaniu odpowiedzi pomocne może być spojrzenie na zespół z perspektywy ról zespołowych.
Analiza - w jakich rolach już mam ludzi, w jakich czują się znakomicie, a które z ról nie są podejmowane, może ułatwić nam podjęcie dobrych decyzji.

Badanie TEAMS

Jednym z użytecznych narzędzi do przyjrzenia się rolom w zespole jest badanie TEAMS wykonane samodzielnie, albo w ramach pełnej diagnozy DISC D3(więcej pisałam tutaj).
Pracownicy wypełniając test, określają, w jakich rolach zespołowych czują się najlepiej. Udzielając feedbacków, nie zdążyło mi się usłyszeć, że ktoś się z tym wynikiem nie zgadza. Diagnozę cenię za bazowanie na potencjale, pokazywanie preferencji.
Role jakie TEAMS pokazuje to:

Analityk i Realizator. Tak, to o mnie. Najchętniej analizuję i potem "robię robotę". Dokładnie tak jak mówisz - daleko mi do kreowania, czy patrzenia strategicznego. Koncentruję się na faktach, oglądam je z różnych stron i bez zbędnego gadania robię, to co mam na bieżąco do wykonania. To cała ja w naszym zespole.

Zbierając wyniki wszystkich osób – widzimy czarno na białym, jakie role są w zespole zagospodarowane, a jakich nie podejmuje żadna z osób. To bardzo cenna wiedza o zespole.
Pomyśl, nawet bez wykonywania testu – jakie role masz obsadzone? Jakie masz obserwacje?
 
  • Kto dostarcza pomysły, myśli nieszablonowo?
  • Kto najchętniej wnikliwie analizuje dane?
  • Kto patrzy strategicznie na Wasze cele i wyzwania?
  • Kto koordynuje pracę, scala Was jako zespół?
  • Kto wdraża pomysły opracowane przez innych, koncentruje się na umówionym planie działania?
I jak? Jakie masz refleksje? Do czego ta analiza Cię zaprasza?

Case Study

W jednym z zespołów, po wykonaniu diagnozy DISC D3, zobaczyliśmy, że żadna z osób nie ma w pierwszej preferowanej roli Kreatora. Pozostałe role występowały. Analiza pozwoliła odpowiedzieć na pytanie skąd poczucie, że zespół nie idzie do przodu, nie wychodzi z odważnymi pomysłami. 

Głębsze wniknięcie w zespołową historię pokazało, że to kwestia komunikacji. Szef, zatrudniając 3-4 lata temu obecny zespół i wdrażając go pracy, podkreślał, że w firmie jest już wszystko poukładane, że trzeba tylko solidnie wykonywać swoje obowiązki. Nieświadomie pokazywał, że nie potrzebuje Kreatorów. Świat się zmienił, firma rozwinęła i teraz na wagę złota są dla nich nowe pomysły, energia. 

Co ciekawe – oczywiście w zespole były osoby z takim potencjałem. Tylko z niego nie korzystały, bo nie miały na to miejsca. Trzeba było im zrobić na to przestrzeń. Na nowo dookreślić zespołowe wyzwania. Diagnoza była skuteczną trampoliną do rozwoju tego zespołu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? 

Obejrzyj filmik na którym omawiam TEAMS. 

Zapraszam także na całą serię. Poznaj ze mną narzędzie DISC D3 z bliska. Zobacz jak możesz wykorzystać je osobiście np. przy zmianie pracy, poznawaniu siebie, w pracy zespołowej, jako menedżer, w wyzwaniach HR.

Role zespołowe wg Belbina

Inny podział ról zespołowych zaproponował Belbin. Autor książki „Twoja rola w zespole” zauważył, że każdy członek zespołu pełni jedną dominującą rolę oraz dwie wspierające.

Łącznie wytypował on dziewięć ról zespołowych, które podzielił na trzy kategorie:
– ukierunkowane na zadania,
– ukierunkowane na ludzi,
– intelektualne.

  • Lokomotywa
  • Realizator
  • Perfekcjonista
  • Koordynator
  • Dusza zespołu
  • Poszukiwacz  źródeł
  • Kreator
  • Krytyk wartościujący
  • Specjalista
To też ciekawe spojrzenie. Możesz zaproponować wykonanie autorefleksji wszystkim osobom z Twojego zespołu. Gdzie się widzą? Jaka rola jest im najbliższa? Do której im najdalej?
Porozmawiaj o wyniku. Możecie narysować taką mapę ról zespołowych. Może to będzie sposób na lepsze poznanie zespołu, na wspólne poszukanie odpowiedzi na pytanie kogo teraz warto do zespołu zatrudnić. Może być to także pole do rozmowy o zespołowych konfliktach. Jedne role z innymi łatwiej się ścierają. Jednym do drugich dalej, trudniej. Warto z tej perspektywy spróbować zrozumieć się nawzajem.
 
Zainspirowani? Jakie jeszcze zespołowe role znacie? Z jakich koncepcji korzystacie w swoich zespołowych wyzwaniach? Podzielcie się w komentarzu. 
 
  • Awans i co dalej? – recenzje książki

    Książka „Awans i co dalej?” to skarbnica praktycznej wiedzy. Zaprosiłam do jej współtworzenia liderów i liderki z dużym doświadczeniem oraz ludzi, którzy skutecznie wspierają innych […]

  • Awans i co dalej? – PREMIERA

    Dziś wielki dzień! Moja książka „Awans i co dalej? 99 dni na odnalezienie się w nowej roli” ma swoją premierę!Włożyłam w tę publikację mnóstwo czasu i […]

  • Rozruszaj swój mózg #Recenzja 23

    Są takie publikacje, które trudno doczytać do końca. Nie dlatego, że są nudne, tylko tak zachęcające do działania. Taka jest właśnie książka „Rozruszaj swój mózg” A. […]