Skąd wiedzieć co motywuje mój zespół do działania?

Wewnętrzne motywatory. Co mnie napędza. Do czego mi się w pracy oczy śmieją. Ależ to cenne informacje! Wiedza o tym, co motywuje zespół do działania - wspiera efektywne zarządzanie i osiąganie wyników.

Analizę BAI w ramach DISC D3 od Effectiveness - Badania kompetencji bardzo cenią moi Klienci. Za konkret i celność.

Warto bardzo diagnozować zespoły pod tym kątem. Mam poczucie, że to swoisty klucz do satysfakcji w pracy, a także podpowiedź w jakim kierunku iść, gdy jesteśmy w zmianie zawodowej.

Co nas motywuje? - BAI

Poznanie motywatorów wewnętrznych, to nie tylko ważna i praktyczna wiedza dla każdej osoby, ale także świetne narzędzie w pracy managerów, szefów czy team liderów. Wiedząc, jakie motywatory nas napędzają, pomagamy w zrozumieniu, na co zwracać uwagę dążąc do planowanego sukcesu.

Metodologia DISC D3 wyróżnia 6 postaw, które są naszymi wewnętrznymi motywatorami:

  • Wewnętrzny spokój
  • Solidarność
  • Wpływ
  • Ekonomia
  • Artyzm
  • Wiedza

Wewnętrzny spokój

Osoba z tą wewnętrzną motywacją będzie skupiać się na uzyskaniu spokoju oraz harmonii. Działania będzie opierać na przyjętym już systemie wartości. W związku z silną wiarą we własne poglądy i przekonania, może próbować przekonywać do nich innych. Jest stosunkowo mało elastyczna, ze względu na przykładanie dużej uwagi do wyznawanych wartości, a co za tym idzie działań. W kontaktach z innymi może próbować usilnie przekonać innych do swojej racji i rzadko zmienia zdanie, nawet gdy są ku temu powody.

Solidarność

Polega na skupianiu się na poprawie i polepszaniu sytuacji innych. Osoba stara się pomagać innym i w tym dostrzega własną wartość. Charakteryzuje się szczerą troską i wysoką empatią. Dla innych chętnie poświęci swój czas. Wykorzystuje swoje talenty i zasoby, aby wspierać ludzi ze swojego otoczenia. Czasem może dojść do zbyt dużego poświęcenia się dla innych własnym kosztem. W sytuacjach społecznych unikać będzie konfrontacji, jeśli uważa, że może wpłynąć negatywnie na jej relacje z innymi.

Wpływ

Osoba ta będzie starała się wpływać na innych oraz zmieniać ich zachowania. Nie tylko będzie kontrolować swój własny cel, ale także cele innych ludzi. Jej siłę i kontrolę otoczenia będzie można dostrzegać w wiedzy, ekonomii i regulacji. W skrajnych przypadkach może łamać zasady chcąc utrzymać wpływ i kontrolę nad innymi. Zdarza się, że u takich osób pojawi się uczucie wyższości, przez co nie będzie cenić zasad, procedur, schematów działania czy autorytetów.

Ekonomia

Dla osoby ceniącej sobie ekonomię działania, ważne będzie osiąganie mierzalnych i konkretnych rezultatów, także finansowych. Patrzy w  przyszłość i skupienia się na celu. Działa w sposób praktyczny. Nigdy nie spoczywa na laurach, szukając nowych wyzwań. W związku ze swoim zorientowaniem pracą, może przeznaczać mniej czasu na inne sfery własnego funkcjonowania. Dokładnie rozpatruje poświęcony czas i energię, w stosunku do zysków, które może osiągnąć.

Artyzm

Osoba charakteryzująca się tą postawą będzie dążyć do wyrażania siebie. Cenić będzie kreatywność. W czasie procesu poszukiwania rozwiązania lub planowania działania, będzie szukać innowacyjnych rozwiązań. Dążyć będzie do samospełnienia i wewnętrznej satysfakcji. Charakteryzować się będzie także wysoką wrażliwością i uczuciowością. Inni oceniają ją jako osobę pozytywną i pełną energii. Przez swoje artystyczne i kreatywne podejście, może nie doceniać praktycznych i logicznych rozwiązań problemów.

Wiedza

Jej działania ukierunkowane są na zdobywanie wiedzy oraz poznawanie nowych rozwiązań problemów i sytuacji. Ceni sobie procesy poznawcze i z łatwością może łączyć różne fakty. Jest zainteresowana rozwiązywaniem konfliktów. Lubi formułować różne teorie i zadawać pytania. Może mieć problem z dostrzeganiem problemów z perspektywy osób o emocjonalnym nastawieniu, gdyż zbytnio przykłada uwagę do faktów. Opracowując szczegóły zagadnienia, może odwlekać wprowadzenie działania lub przejście do kolejnych etapów realizacji.

Klasyfikacje źródeł motywacji

BAI, to jeden ze sposobów na przyglądanie się zespołowej motywacji. Innym, jest analiza motywatorów wewnętrznych i zewnętrznych. 

Motywatory wewnętrzne są to czynniki płynące z naszego wnętrza, wpływające na nasze zachowanie, działania, aktywności oraz podejmowane decyzje. Zazwyczaj skupia się na osobistych upodobaniach i przekonaniach jednostki. Do motywatorów wewnętrznych zaliczamy między innymi:

  • uznanie
  • prestiż
  • samodzielność
  • samorealizację
  • poczucie dokonania

Wpływ czynników motywacyjnych wewnętrznych jest zazwyczaj długotrwały i głęboki.

Motywatory zewnętrzne zaś, to czynniki z zewnątrz, które wpływają na nasze zaangażowanie oraz zachowanie i podejmowane działania. Dotyczą tego, co inne osoby, organizacje czy grupy mogą nam zaoferować, aby zmotywować nas do pracy. Zaliczamy do nich między innymi:

  • awans
  • pozycja w hierarchii służbowej czy społecznej
  • poczucie bezpieczeństwa
  • pochwała
  • nagrody materialne

Działanie motywatorów zewnętrznych zazwyczaj ma natychmiastowy skutek, jednak skutki te, nie muszą utrzymywać się przez dłuższy czas.

Jakie są Twoje motywatory? Zewnętrzne, czy wewnętrzne? Co Ciebie napędza do pracy? Na co stawiają Twoi ludzie w zespole? Co jest dla nich najważniejsze?

Motywatory pozytywne a negatywne

Motywatory pozytywne

czyli nagrody. Mają na celu wzmacniać zachowania pożądane przez nas lub osoby z naszego otoczenia. Motywują nas do podjęcia działania, przejmowania inicjatywy oraz wkładania dodatkowego wysiłku w wykonywane zadania.

Motywatory negatywne

czyli kary. Polegają na motywowaniu do podejmowania działań mających na celu uniknięcie wystąpienia zachowań niepożądanych. Brak czynności niepożądanej trwa tak długo, jak długo jednostka odczuwa możliwość pojawienia się kary.

Na ile motywujesz zespół w pozytywny sposób? Co daje Ci stosowanie motywatorów negatywnych? Jakie zespołowe zachowania chcesz wzmacniać i jak możesz to osiągnąć?

Te trzy perspektywy – BAI, motywacji zewnętrznej i wewnętrznej oraz motywatorów pozytywnych i negatywnych mogą być bardzo użyteczne podczas analizy zespołowej motywacji. Chwila refleksji – jakiego rodzaju motywacji ja potrzebuję, co mnie napędza, ale i spojrzenie na poszczególne osoby w zespole, zachęca do elastyczności. Moje motywatory mogą być inne niż pozostałych osób w zespole. Do czego mnie to wtedy zaprasza? Na co mam zwrócić szczególną uwagę?

Zainspirowani? Zachęcam do podzielenia się refleksjami w komentarzu. 

Na dodatkową porcję wiedzy o DISC D3 zapraszam na YouTube „Zmień Perspektywę”:

 

PODOBNE WPISY:

  1. DISC D3™ – Kompendium Wiedzy
  2. Role zespołowe – skuteczny sposób na zespołową analizę
  3. Praca z wartościami w zespołowym kontekście

Na podstawie:

https://effectiveness.pl/

Chandrasekaran, A., B., Megha, M., Sweetlin, M. An Automated Compatibility Prediction Engine using DISC Theory Based Classification and Neural Networks.

Ciekanowski, Z. (2012). Czynniki i instrumenty kształtujące motywację. Zeszyty naukowe Uniwersytety Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, 93, 87-101.

  • Awans i co dalej? – recenzje książki

    Książka „Awans i co dalej?” to skarbnica praktycznej wiedzy. Zaprosiłam do jej współtworzenia liderów i liderki z dużym doświadczeniem oraz ludzi, którzy skutecznie wspierają innych […]

  • Awans i co dalej? – PREMIERA

    Dziś wielki dzień! Moja książka „Awans i co dalej? 99 dni na odnalezienie się w nowej roli” ma swoją premierę!Włożyłam w tę publikację mnóstwo czasu i […]

  • Rozruszaj swój mózg #Recenzja 23

    Są takie publikacje, które trudno doczytać do końca. Nie dlatego, że są nudne, tylko tak zachęcające do działania. Taka jest właśnie książka „Rozruszaj swój mózg” A. […]