Szkolenie online. Dla wielu to codzienność od dawna, dla wielu to nowość od niedawna. Dla tych drugich – spieszę więc z pomocą. Dla tych przerażonych koniecznością działania w sieci. Dla tych zakochanych w szkoleniowej sali. Dla ekstrawertyków potrzebujących grupy „na żywo” jak tlenu. Dla tych, co podchodzą do laptopa jak do jeża, a na słowo „zoom” włosy na głowie stają im dęba. Dla tych co pogrążają się w niepewności. Dla wątpiących w siebie i swoje kompetencje. Dla mówiących „ja się do szkoleń online nie nadaję”. Głowa do góry kochani! Dacie radę! Mówię Wam, jako ekstrawertyk zakochany w ludziach! Przeżyłam w tym tygodniu 8 h szkolenia online, które oczywiście miało być „na żywo”… Przeżyłam! I co więcej – nawet całkiem dobrze mi poszło. Spisałam więc dla Was, ku pokrzepieniu serc, zasady jakie wdrożyłam, co mi się sprawdziło i o czym warto pamiętać. Ciekawi? To zaczynamy!
Zanim przejdę do listy i samego „gęstego”, na dowód moich ekstrawertycznych poczynań trenerskich – zobaczcie sami. Co ja na tych salach zazwyczaj wyprawiam. Nosi mnie! Więc jak ja dałam radę wysiedzieć grzecznie przed laptopkiem, Ty też dasz!
PO PIERWSZE PRIMO – podziel te 8 h na dwa dni. To mój pierwszy patent na przeżycie. Polecam. Negocjuj, rozmawiaj, pokaż walory takiego rozwiązania. Wynegocjowana możliwość pracy po 4 h danego dnia, a nie bite 8 h to rozwiązanie najlepsze z możliwych. Co jeszcze? O co zadbać?
MIESIĄC PRZED
Skompletuj niezbędny sprzęt
Zadbaj o dobry laptop, mikrofon, kamera, lampa (jeśli szkolisz wieczorem). Nie ma co ukrywać – wszyscy „rzucili się” na takie sprzęty i sprzętu w sklepach jak na lekarstwo, ceny nieadekwatne, a czas dostawy wydłużony. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Zostaw sobie czas na odbiór przesyłki, jej kwarantannę, testowanie oraz (najważniejsze) naukę obsługi.
Schowaj dzieciom zabawki
Mówię serio. Jak masz dzieci, to patent nad patentami :) Oczywiście nie wszystkie, ale jakąś ich część. Takie magiczne pudełko, o którym wszyscy zapomną ;), jest asem w rękawie drugiego utrudzonego opieką nad dziećmi rodzica. Wyciągasz pudełko w dniu szkolenia, wręczasz je współmałżonkowi, mrugasz okiem i… likwidujesz ewentualne zakłócenia w tle ;)
TYDZIEŃ PRZED
Dopnij wszystkie szczegóły
Skontaktuj się z organizatorem. Dowiedz się ile będzie osób, jaki jest możliwy układ dnia, przetestuj sprzęt i aplikację na której będziesz prowadzić szkolenie.
Zacznij przygotowywać współmałżonka
Jak masz dzieciaki (ja mam 3 !) to ważny element całej układanki. Spokojne otoczenie jest przecież bazą dobrego szkolenia online. Jak o to zadbać, kiedy wdraża się #zostajęwdomu? Mów mu, że w niego wierzysz, że sobie poradzi i jest bohaterem w swoim domu ;) Powtarzaj, że ma najlepsze sposoby na dziecięcą ciszę, że kto jak nie on da sobie radę. I… naładuj baterie w tablecie. Tak na wszelki wypadek.
Przygotuj plan i prezentację
Oczywiście plan szkolenia oraz wcześniejsze przygotowanie się to podstawa. Jeśli przygotowujesz prezentację zrób ją z odpowiednim wyprzedzeniem, powinna być gotowa minimum dzień przed szkoleniem. Dobrą praktyką jest posiadanie wydrukowanego planu, tak aby mieć go „przed sobą”. Pamiętaj o zaprezentowaniu go uczestnikom na początku szkolenia. Powiedz o której godzinie przewidujesz przerwy, z jakich części będzie się składać szkolenie. Dzięki temu dbasz o ich poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj, że szkolenia online to nie to samo co szkolenia na sali. Czas tu płynie trochę inaczej. Tutaj nie poszalejesz z grupowymi dyskusjami, ćwiczeniami, „icebreakerami” czy „energizerami”. Przygotuj więc sobie więcej slajdów i wiedzy niż zazwyczaj. Miej też plan B i C, a najlepiej jeszcze D ;), na wypadek gdyby uczestnicy znali modele i teorie jakie prezentujesz, na wypadek gdyby jednak czas płynął wolniej niż zakładałeś przed szkoleniem.
TUŻ PRZED SZKOLENIEM
Zadzwoń do przyjaciela
Jak się stresujesz, porozmawiaj z kimś życzliwym. Opowiedz o czym masz szkolenie, otwórz się na wsparcie. Jak to ktoś z Twojej branży, możesz się umówić na telefon w przerwie, w razie utknięcia, zacięcia, czy trudnej sytuacji szkoleniowej. Taka świadomość, że gdzieś tam jest ktoś serdeczny, działa bardzo kojąco.
Sprawdź wcześniej czy wszystko działa
Wiem, powtarzam się. Ale to ważne, bardzo. Jest taka niepisana zasada, że trener powinien być na sali szkoleniowej godzinę wcześniej. W tym czasie przygotowuje salę, wypakowuje swoje gadżety trenerskie oraz wita uczestników. A co w świecie online? Według mnie ta zasada też obowiązuje. Godzinę przed planowanym rozpoczęciem szkolenia też się przygotuj – włącz komputer, aplikację, mikrofon, kamerę. Jeśli coś będzie nie tak – masz jeszcze czas, żeby to naprawić.
Przygotuj sobie coś do picia oraz drobne przekąski
Woda przyda Ci się w trakcie całego szkolenia do nawilżania gardła. Pamiętaj, aby była w temperaturze pokojowej. Możesz mieć też coś ciepłego jak lubisz. Zadbaj o siebie po prostu. Przygotuj sobie również drobne przekąski na czas przerwy, mogą to być pokrojone owoce/ warzywa / orzechy. Nie jedz czekolady ponieważ wysusza gardło.
Zadbaj o stanowisko pracy
Dobrze przygotowane stanowisko pracy to podstawa. Wywietrz pokój i zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Jeśli pokój jest ciemny, przyda się lampa. Zadbaj również o to, aby nie oślepiało Cię słońce, jeśli nie masz rolet lub zasłon, konieczne może okazać się przestawienie biurka. Pomyśl o tym wcześniej, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie szkolenia. Przygotuj sobie wszystkie niezbędne gadżety, tak aby były „pod ręką”. Dobrze jest mieć przy sobie takie niezbędniki jak kartka, długopis, chusteczki higieniczne. Koniecznie wycisz telefon.
Ubierz się odpowiednio
Dopasuj swój strój do szkolenia. Bądź sobą i okaż szacunek uczestnikom. Na szkolenie online ubieramy się tak samo jakbyśmy się ubrali na szkolenie tradycyjne. Niech będzie Ci wygodnie, komfortowo. Czasem śmiejemy się, że na szkoleniach online wszyscy są dobrze ubrani tylko od pasa w górę. Nie radzę… ;) Nie chcę sobie nawet wyobrażać sytuacji, w której taki trener musi podczas zajęć wstać od biurka, a tam… pidżama ;)
NA SZKOLENIU
Pamiętaj o przerwach
Przerwy są przydatne i uczestnikom i trenerowi. Najlepiej na czas przerwy wycisz swój mikrofon oraz wyświetl uczestnikom specjalnie przygotowaną planszę lub wyłącz kamerkę. Podczas przerwy wstań od komputera, przejdź się trochę, porozciągaj, zamknij oczy minimum na minutę, uchyl okno.
Uatrakcyjnij ćwiczenia
Pracujesz teraz online, ale to nie oznacza, że przez kilka godzin musisz mówić i mówić suchą teorię. Zadbaj o to, aby szkolenie było ciekawe. Przeplataj prezentację ciekawostkami, anegdotami czy cytatami. Korzystaj ze swoich trenerskich gadżetów. Możesz na przykład użyć kart z Zestawu Warsztatowego, które są duże (20 cm x 20 cm) i matowe, dzięki czemu świetnie pracuje się z nimi online lub możesz skorzystać ze specjalnej aplikacji stworzonej do Zestawu (przeczytasz o niej TUTAJ). Zachęcaj do dyskusji na czacie. Pytaj, angażuj.
Nawiązuj do sytuacji
Nie udawaj, że pandemia nie istnieje. Możesz nawiązać do tego w swoich zajęciach, wesprzeć uczestników w przeżywaniu emocji, w rozumieniu mechanizmów rządzących zmianą. Narzędzie jakie współtworzyłam – Karty „Ludzki Rozwój – Ludzka Zmiana” świetnie się do tego nadają. Piękne rysunki obrazujące teorie zmian, metafory i niuanse towarzyszące przeżywaniu zmian, mogą pięknie otworzyć i pogłębić relację z uczestnikam. Do kart dodajemy prezentację z wybranymi kartami, którą można udostępnić uczestnikom i z nią pracować na szkoleniu online.
PO SZKOLENIU
A jak przeżyjesz – doceń sam siebie :) I napisz mi tutaj jak Ci poszło. A jak jesteś już „starym wyjadaczem” dorzuć cegiełkę wiedzy od siebie. Napisz w komentarzu – jakie TY masz patenty na dobre szkolenia online, zapraszam!
PODOBNE WPISY: